İK BlogGaleriler

Google İnsan Kaynakları Sorumlusuna Göre Yapılmaması Gereken CV Hataları

Google'ın İnsan Kaynakları Sorumlusu Laszlo Bock CV hazırlarken yapılmaması gereken 5 büyük hatayı paylaştı.

Google’ın İnsan Kaynakları Sorumlusu Laszlo Bock, gelen başvurularda en çok gördüğü beş hatayı anlattı. Daha iyi bir özgeçmişe sahip olmak isteyen adayların bu hataları yapmamaları gerektiğinin altını çizdi.İşte o beş hata.

1 10

CV’de Yapı

1- Yazım Yanlışı

Yazım yanlışların özgeçmişlerde en çok yapılan hatalardan birisi olduğunu belirten Bock, bu hatayı yapmamak için özgeçmişin tekrar tekrar okunması gerektiğini söyledi. Şimdiye kadar karşılaştığı özgeçmişlerin yarısından fazlasında bu hatayı gördüğünü belirten Bock, iş başvurusu yapılmadan önce özgeçmişin başkalarına okutulması gerektiğini söyledi.

2 9

Ayrıca 2013 yılında CareerBuilder’ın araştırmasına göre mevcut özgeçmişlerin 58%’de yazım hatası bulunuyor.

3 10

2-Gereksiz Uzunluk

Yapılan ikinci büyük hatanın, özgeçmişin gereğinden fazla uzun olması olduğunu belirten Bock, düzenli ve basit bir özgeçmiş in adayın kendini ifade etme yeteneğine dair ipucu verdiğini belirtti. Özgeçmişin tek sayfa olmasını gerektiğini söyleyen Bock, 10 yıldan uzun tecrübeye sahip çalışanların ise maksimum iki sayfalık özgeçmişleri olması gerektiğini ifade etti.

5 10

3-Yaratıcılık Problemi

Bock’a göre özgeçmiş hazırlanırken yapılan en çok yapılan hatalardan birisi içeriğin düzgün ve yaratıcı bir şekilde oluşturulmaması. Okunaklı, sade, geleneksel ve mükemmel bir CV’nin, insan kaynakları çalışanları tarafından daha dikkat çekici bulunduğunun altını çizdi.

6 5

4-Yalanlar

İnsanların özgeçmişlerinde kendilerini daha yetkin göstermek  için yalan ifadelere yer verdiğini belirtti. kullandığını belirtmektedir. Özfeçmişte yalan bilgilere yer veren hiç kimseyi işe almadığını belirten Bock, adaya insan kaynakları yetkililerinin araştırma yapacağını unutmamalı dedi. 

4 9

5-Gizliliğe Önem Vermeme

Bock daha önceki iş yerine ait gizli bilgileri özgeçmişine eklemenin ve mülakatta konuşmanın büyük bir hata olduğunu söyledi. Bunun adaya karşı güven duygusunun bozulmasına neden olacağını belirtti.

Yaratıcı CV Örnekleri

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu