En Stressiz Meslekler Belirlendi

İşte iş dünyasındaki en stressiz meslekler...

Stres hayatlarımızı kabusa çeviren etkenlerin başında yer alıyor ve maalesef gün içerisinde yaşamımızın bir parçası haline gelmiş vaziyette.Trafikte, evde, iş yerinde hep stresle iç içe yaşıyoruz.

Stresle en çok mücadele ettiğimiz taraf ise iş hayatımız oluyor. Her mesleğin kendince bir stres yönetimi oluyor ancak bazı meslekler bu durumdan minimum düzeyde etkileniyor. İşte bu mesleklerin listesi;

Kütüphane Görevlisi

 

Sessiz, sakin ve sorunsuz yerlerde çalışmak herkesin hayalidir. Temel görevi kütüphaneye gelenlere yardımcı olmak ve koleksiyonları yönetmek olan kütüphane görevlisi çalıştığı ortam sebebi ile dünyanın en stressiz ve sakin mesleklerinin başında yer alıyor.

Yazar

Bir gazeteye, reklam ajansına ya da kitabevine bağlı olarak çalışan yazarların yanı sıra serbest şekilde çalışan blog yazarları da stresi en az yaşayanlar arasında.

Sanat Yönetmeni

Sanat yönetmeni bir ajansın tasarımla ilgili tüm projelerinin yönetiminde yer alır. Bu şekilde söylendiğinde bu mesleğin stresli bir meslek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sanat yönetmenliği en stressiz mesleklerden biri olarak sayılıyor.

Yer Bilimci

geologist ile ilgili görsel sonucu

Yer bilimciler yer küresinin yapısını, yer kabuğunun değişmesine neden olan iç ve dış etmenleri ve oluşma süreçlerini inceliyor. Yaptıkları iş dolayısıyla yaşadıkları stres çok düşük seviyede.

Gök Bilimci

gök bilimci ile ilgili görsel sonucu
En stressiz mesleklerden biri olan gök bilimciler diğer bir adıyla astronomlar ise yer bilimcilerin aksine, gök cisimlerini araştırıp inceliyor, teleskop gibi aletlerle gök cisimlerini gözlemliyor.

Üniversite Profesörü

college professor ile ilgili görsel sonucu

Üniversite profesörleri bu aşamaya gelene kadar gerek araştırma yaparken gerek tez yazarken yeterince strese maruz kalıyorlar. Ancak profesör olduktan sonra, dünyanın en stressiz mesleklerinden birine sahip oluyorlar.

Diyetisyen

diyetisyen ile ilgili görsel sonucu

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan diyetisyenler, sorunlu bir danışanla karşılaşmadıkları sürec, iş hayatlarını stressiz sürdürüyorlar.

Odyolog (İşitme Bozukluğu Uzmanı)

odyolog ile ilgili görsel sonucu

İşitme ile ilgili hastalıkların tanısal testlerin gerçekleştirilmesi ve tedavi için kullanılması gereken cihazların belirlenmesini sağlayan odyologlar sağlık alanında çalışıp, en stressiz iş hayatına sahip olanlardan.

Optometrist

Bir diğer stressiz meslek grubu olan optometristler, diğer adıyla gözlük uzmanları genellikle optik mağazalarında çalışıp, uygun gözlük ve lens seçiminde yardımcı olurlar.

Ortodontist

Ortodontist ile ilgili görsel sonucu

Ortodontist denilince akla ilk olarak diş telleri gelir gelir. Dişlerinizde bir bozukluk varsa ve bunun için tedavi gördüyseniz mutlaka bir ortodontistle karşılaşmışsınızdır. Karşılaştığınız ortodontistin ne kadar güler yüzlü olduğuna şaşırmış olabilirsiniz. Ancak muhtemelen böyle mutlu olmalarının sebebi işlerinin son derece stressiz olmasından kaynaklanıyor.

Tıbbi Sonografi Uzmanı

Hastanelerin çoğunlukla kadın doğum bölümünde çalışan ve hamile kadınların bebeklerinin cinsiyetlerini, anne karnındaki durumlarını ultrason gibi teknolojik görüntüleme cihazları ile kontrol eden tıbbi sonografi uzmanları, en stressiz mesleklerden biri olmakla birlikte, geleceğin en parlak mesleklerinden biri olarak gösteriliyor.

Ekonomist

İş piyasalarındaki gelişmeleri, değişimleri yakından takip eden ekonomistler, en stressiz mesleklerden biri.

Kuaför

Her köşe başında gördüğümüz kuaför ve berberler, işleri yetenek istese de meslek hayatlarında en az stres yaşayanlardan.

Ziraat Mühendisi

ziraat mühendisi ile ilgili görsel sonucu

Mühendislerin çok stresli bir iş hayatı olduğu bilinse de, bu durum ziraat mühendisleri için geçerli değil. Hayvan yetiştiriciliği, bitki üretimi gibi projelerde yer alan ziraat mühendisleri, özel ve kamu kuruluşlarında iş olanaklarına sahip.

Biyomedikal Mühendisi

 

Biyomedikal Mühendisi ile ilgili görsel sonucu
Bir diğer az stresli mühendislik dalı ise biyomedikal mühendislik. Geleceğin meslekleri arasında sayılan biyomedikal mühendisleri genelde tıp alanında iş sahibi oluyor.

Matematikçi


Genelde iş bulmalarının zor olduğu düşünülse de matematikçiler iş hayatında neredeyse hiç stres yaşamayan bir mesleğe sahip.

Fizikçiler

physicist ile ilgili görsel sonucu
Maddenin ve enerjinin yapısını, birbirleriyle etkileşimlerini inceleyen fizikçiler, iş bulma sırasında stres yaşasalar da, çalışma hayatında en stressiz mesleklerden birine sahip oluyorlar.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı