İK Blog

Ergonomik Bir Çalışma Alanı Oluşturmanın Yolları

İş hayatında uzun süre ekrana bakmaktan ve sandalyede düzgün pozisyonda oturamamaktan dolayı rahatça çalışmakta zorlanıyoruz. Rahata kavuşacak ve iş verimliliğini arttıracak ergonomik çalışma alanı oluşturma için önemli ipuçlarını sizin için hazırladık.

Günlük çalışma koşullarında, günümüzün büyük bir kısmını iş yerinde geçiriyoruz. İş yerinde geçirdiğimiz sürede ise sürekli ofiste çalışma masamızda oluyoruz. Yoğun iş temposuna ek olarak hareketsiz yaşam, sabit oturma düzeni ve rahatsız ofis ekipmanları olunca çalışanların sağlığı olumsuz yönde etkilenebiliyor. Özellikle duruş bozukluğu, boyun, sırt ve bel ağrıları artmasına sebep oluyor.

Bu sıkıntıların en büyük nedenleri çalışanların monitör, masa ve sandalyelerini ergonomik şekilde nasıl yerleştireceklerini bilmiyor olmaları. Ofiste rahat bir oturuş ile ağrısız, sızısız verimli bir çalışma ortamı sağlamak için gerekli adımları sizin için derledik.

Monitörünüzün Konumu Doğru Mu?

Ergonomik Ofislerle Veriminizi Artırın - Mod Tasarım

  • Göz yorgunluğunuz, boynunuzda ve sırtınızda kas-iskelet problemlerinden oluşan ağrılar varsa muhtemelen monitörünüz yanlış bir pozisyondadır. Öncelikle şu adımlara dikkat etmelisiniz:
  • Monitörünüz tam önünüzde durmalı, monitöre bakmak için başınızı çevirmeye gerek duymamalısınız.
  • Monitörünüz gözünüzde en az 43 cm, yani bir kol boyu uzak olmalı.
  • Monitör ışıktan uzakta olmalı. Pencereye doğru bir açıda ise ışığı kesecek bir açıda konumlandırılmalı.
  • Monitör göz hizasında ve hemen altında bir yükseklikte olmalı. Böylece göz ekranın ortasına bakabilecek.

Monitör Yüksekliğine Dikkat

Ofis ergonomisi: Ofis ortamında sırt ve boyun rahatsızlıklarını ...

Monitör ekranı kadar monitör standı da hem göz sağlığı hem boyun ağrısından kurtulmak için önemli. İster normal bir laptop yükseltici ister monitörün altında konumlandırdığınız herhangi bir nesne olabilir.

Ergonomik Bir Masa ve Sandalye Olmazsa Olmaz

Ergonomi Nedir?

Monitör seçimi ve doğru konumlandırmanın yanı sıra, çalışanların rahat olabileceği ergonomik bir masa ve sandalye şart. Şirketler bu konuya önem göstermeli Masanın yüksekliği de önemli bir adım. Çalışanlar dirseklerini masaya koyduğundan, klavyenin kollarıyla 90 derecelik açı oluşması gerekiyor.  Masada klavyeden uzağa düşmemek için sandalyenin kolluklarının mutlaka masanın altına girebilmesi gerekiyor. Bu nedenle sandalye seçerken kollukların ayarlanabilir olduğundan emin olmak gerekiyor.

Ayarlanabilir bel desteği, omurgadaki basıncı azaltırken rahat bir duruş elde edilmesine de yardımcı oluyor. Sandalyenin, kullanıcının dizleri 90 derece bükülmüş olarak ayaklarının yere düz basmasını sağlayan bir yüksekliğe ayarlanması gerekiyor.

Ergonomik Ekipman: Klavye ve Fare

Ve son olarak, ergonomik klavye ve fare de çalışanlar için kullanışlı ekipmanlar. Bu ekipmanlar sağlıktan ziyade çalışma kolaylığı açısından büyük önem taşıyor.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu