İK Televizyonu

Heineken’den Alışılmadık İşe Alım Mülakatı

Heineken işe alım mülakatı sırasında kullandığı alışılmadık tekniği kısa film halinde yayınladı.

Globalde faaliyet gösteren içecek markası Heineken, daha önce rastlanmamış bir işe alım mülakatının görüntülerini yayınladı. “Bütün iş mülakatları aynı. Aynı standart sorular, aynı standart cevaplar. Peki ya 1734 aday arasından asıl yetenek nasıl bulunur?” deyip kolları sıvayan Heineken tarafından adayların gerçekten hazırlıklı gelemeyeceği bir işe alım mülakatı uygulandı.

 

Başvuru yapan yüzlerce aday arasından doğru kişiyi bulmak için tasarlanan mülakat bir yandan kamera ile kaydedildi. Mülakatta iyi performans gösteren 3 adayın videoları Heineken’ın sitesinde oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda en çok oyu alan aday ise işe alındı.

Mülakatta önceden kurgulanan aksilikler ise şu şekilde:

  1. İnsan Kaynakları uzmanının mülakat odasına giderken aday ile el ele tutuşması.
  2. Görüşme sırasında uzmanın yere yığılarak yardım beklemesi.
  3. Mülakat sırasında ofiste alarm çalması. Dışarı çıktıktan sonra ise itfaiyecilerin orada bulunan insanlardan yardım istemesi.

Mülakat sonrasında işe alınan adaya sürpriz

Bütün testleri geçip oylamada birinci olduktan sonra işe alınan aday, Heineken’ın sponsor olduğu Juventus ile Chelsea’nin şampiyonlar ligi maçı ile ödüllendiriliyor. Heineken “The Candidade” ismini verdiği bu kısa film ile bir yandan klasik işe alım mülakatlarına eleştiri yöneltirken öte yandan kreatif iletişim hakkında örnek oluyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu