İK Blog

İş Arayanların Sürekli Yaptığı 10 Genel Hata

İş arama sürecinde en sık yapılan hatalar neler?

Geçtiğimiz hafta Forbes dergisinde iş arayanların %90’ının yaptığı 10 genel hata başlığında yayınlanan makalede iş arayanların yaptıkları hataların hemen Dünyanın her yerinde benzerlik gösterdiği ve aslında bu hataların kolay düzeltilebilir olduğuna vurgu yapıldı.

İş arama sırasında adayların en sık yaptıkları hatalar;

1. Kendilerini markalaştırmıyorlar.

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla kurumlar kadar bireysel markalar da önem kazandı. İş arayanlar için en önemli kriterlerden biri de sosyal medya hesaplarında verdikleri izlenim. Ryan’a göre birçok adayın sosyal medya/Linkedin hesabı bile yok.

2. Başvurdukları işin ne olduğunu bilmeden iş başvurusu yapıyorlar.

İş ve meslek danışmanlarının en çok üzerinde durduğu konulardan biri olan başvurulan işin içeriğinin ne olduğunu bilmeden o işe iş başvurusu yapmak. Uzmanlar bu tür başvurularda sürecin bir şekilde olumlu kapanması sonucunda insan kaynakları tarafından yapılan işe alımların hem aday hem işveren tarafından büyük çoğunluğunun hüsranla bittiği görüşünde.

3. İş aramada eksik yöntemler kullanıyorlar.

Sadece iş ilan portallarından başvuru yapmak, günümüzde adayların yapmayı atladığı en önemli adımlardan biri. Artık iş ilan portallarının dışında Linkedin, twitter, facebook mobil uygulamalar gibi birçok farklı iş başvuru alanı bulunuyor. Öte yandan insan kaynakları firmalarının veritabanlarına cv göndermek de farklı alternatifler arasında olabilir.

4. Ağlarını ihmal ediyorlar.

Tüm Dünyada iş yapabilmenin en önemli koşullarından biri iletişim ağını kullanmak. Eş dost akraba ve eski iş arkadaşlarından oluşan iletişim ağını kullanmak birçok adayın aklına bile gelmiyor.

5. Farklı fırsatlar için özgeçmişlerini özelleştirmeyi unutuyorlar.

Birbirine benzer fakat birbirinden ayrı iş ilanlarına başvururken aynı cv yi kullanmak insan kaynakları uzmanlarının adayları iyi tanıyabilmesinin önüne geçen etmenlerden bir tanesi. Bir kişi farklı bir title da bir konuda uzmanlaşırken farklı bir konuda da stratejik deneyim kazanmış olabilir. Bu durumda insan kaynakları uzmanlarının cv search esnasında dikkatlerini çekebilmek açısından farklı pozisyonlar için deneyimlerin farklılaştırıldığı cv ler hazırlamak şart.

6. İş görüşmelerinden önce işverenleri araştıramazlar.

İnsan kaynakları profesyonellerinin en çok şikayet ettikleri konulardan biri. İş görüşmesinden önce görüşmeye gideceği şirketin internet sitesine bile girmeyen adaylar hala var maalesef:(

7. Hiçbir yere gidecek işlerde başvurmak için fazla ısrarcı kalıyorlar.

Adaylar kimi zaman aslında onlar için pek de uygun olmayan işlere başvurmakta ısrar edip gereğinden fazla zaman harcayabiliyorlar. Birkaç farklı stratejik deneyimi olan bir aday uzun süredir başvurduğu pozisyonla ilgili geri dönüş alamıyorsa farklı bir deneyimini vitrine getirmekten kaçınmamalı.

8. İşverenlerin kendi aramak yerine iş arama araçlarını kullanmasına izin veriyorlar.

Başvuru yaptıktan, yada görüşmeye gittikten sonra firmayla iletişim halinde kalmayı sonlandırıyorlar. Oysa işe alım süreci boyunca firmadaki kontakt kurulan kişi ile iletişim halinde olmak işe alım sürecinin önemli konularından biri.

9. Ne kadar hayal kırıklığına uğradığına bakılmaksızın aldıkları ilk iş teklifini kabul ediyorlar.

Uzun bir süre işsiz kaldıktan sonra aldığı ilk iş teklifi kabul etme eğilimi birçok adayda gözlemlenebiliyor. Oysa söz konusu pozisyon veya sağlanan imkanlar aslında adayın istemeyeceği koşullarda olabiliyor. İşsiz kalmak yerine buraya başlayayım içerde iş aramaya devam ederim diyerek kabul edilen iş teklifleri bir süre sonra söz konusu pozisyonda başarısızlık ve isteksizliğe yol açıyor.

10. Her işverenin yeteneklerinizi hak etmediğini unutmayın.

Adaylara son çağrı ise yeteneklerinin farkında olmaları yönünde. Herhangi bir işte el sıkışılıp anlaşılmış dahi olsa işveren tarafından çalışanların yeteneklerinin değerinin bilinmesi de önemli bir faktör.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu