İK Blog

İş Hayatında Yabancı Dil Engeli Tarih Oluyor

Araştırmalara göre dünyada 7 binden fazla dil konuşuluyor. Her geçen gün globalleşen dünyada online olarak sınırların kalkması pek çok alanda farklı din dil ırktan insanların birbirleriyle çok daha fazla iletişim halinde olması ticaret ve iş yapması gerçekliklerini beraberinde getiriyor. Dünyanın en çok konuşulan ilk 5 dili arasında ingilizce hintçe, çince, ispanyolca ve fransızca geliyor. İş hayatında pek çok kişi iş ingilizcesini geliştirmeye çalışırken dil kursu arayışına giriyor.

Yapay zeka teknolojisinin ilerlemesiyle insanlığın uzun zamandır en büyük problemi olan dil farklılığı tarih olacağa benziyor.

HeyGen isimli firmanın videoları farklı dillere çevirebilen “Video Translate” isimli yeni ürünü yakın zamanda pek çok alanda dil engelinin ortadan kalkacağının en büyük göstergesi olarak yorumlanıyor.

Yapay zeka teknolojisi kullanarak videodaki kişinin sesini kopyalayan ve dudak hareketlerini de diğer dile göre çeviren bu araç sayesinde ilk etapta özellikle yabancı kaynak erişiminin çok daha fazla kolaylaşacağı ön görülüyor.

Jon Finger isimli Twitter kullanıcısı tarafından yapılan testte uygulamanın dış seslere rağmen oldukça başarılı olduğu görülüyor.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu