İK Blog

İş Hayatını Kolaylaştıracak 5 Ofis Görgü Kuralı

 Bazı kurallar vardır, şirket kurallarında yazmaz ancak iş hayatının daha yaşanabilir olması için yapmanız gerekir. İşte iş hayatını daha yaşanabilir kılacak 5 görgü kuralı.

1-Parfüm veya tıraş losyonu kullanımında aşırılıktan kaçının

Güzel bir parfüm sizi daha mutlu hissettirebilir. Ancak ofis hayatında bilmeniz gereken önemli şeylerden birisi “koku çemberiniz” içinde (size bir kol mesafesi kadar yakın) olmayan birisinin kullandığınız parfümün veya tıraş losyonunun kokusunu almaması gerektiğidir. Ofiste sizinle aynı ortamda çalışan personel sizi beğendiğiniz bir kokuda rahatsız olabilir.  Üstelik aşırı miktarda kullanılan koku ürünleri, diğer çalışanlar üzerinde “çoklu kimyasal hassasiyete” neden olabilir. Bu yüzden diğer çalışanların rahatsız etmeme nezaketinde bulunmak önemli bir görgü kuralıdır.

2-Güç Sizi Ele Geçirmesin

Hiç kimse pozisyonu sayesinde diğer çalışanlara sert davranan yöneticileri sevmez ya da gerçekten saygı duymaz. Gücünüzü ve pozisyonunuzu asla ekip arkadaşlarınıza karşı bir silah olarak kullanmamalısınız. Eğer pozisyonunuzu diğer çalışanlara karşı kullanırsanız, sadece sadakatlerini kaybetmekle kalmayacak, aynı zamanda nefret edilen bir figür haline geleceksiniz. Bu da iş hayatınızı çekilmez bir hale getirecektir.

3-Hoşgörülü Olun

Hoşgörü, kendinize aykırı gelen konuları anlayışla karşılayabilmektir. Ofis içinde  kendinizi daima başkalarının yerine koymalı ve anlaşmazlıklara farklı açıdan bakmaya çalışmalısınız.

4-Masanızı düzenli ve düzenli tutun

Dağınık bir masaya sahip olan çalışanlar iş arkadaşları tarafından, temiz çalışma alanlarına sahip çalışanlardan daha nevrotik ve uyumsuz birisi olarak görülüyor. Üstelik bu araştırma Michigan Üniversitesi tarafından yapılmış. Üstelik dağınık bir ofis masası herkesin enerjisini düşürecektir.

5-İş yerinde kötü ve saldırgan bir dil kullanmaktan kaçının

Leadership and Organizational Development Journalda Yehuda Baruch tarafından yayınlanan bir araştırma saldırgan ve sert söylemlerin çalışanların motivasyonunu düşürdüğü gerçeğini ortaya koydu. Her zaman yatıştırıcı ve nazik bir dil kullanmak çalışma hayatınıza pozitif etki yaratacaktır.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu