İK Blog

İş Mülakatında Kahve İkram Edilir Mi?

Herkes tarafından farklı yorumlanan mülakat sırasında içecik ikram edilir mi sorusuna cevap verdik...

Yıllardır süregelen bir soru: İş mülakatı sırasında görüşmeye gelen kişiye içecek ikram edilmeli midir? Kimisi “saygı” ve “sevecenlik” göstergesi olduğu için mülakata gelen kişilere içecek ikram etmenin doğru olduğunu savunurken öte yandan böyle bir davranışın profesyonellik dışı olduğunu savunanlar da vardır.

 

Yüz yüze iş görüşmesine başlayacaksınız. Adaylar bekleme odasında sırasını beklemekte. Siz ise adaylar ile görüşmelerinize devam etmektesiniz. Belki de onlarca aday arasından sadece biriyle yolunuza devam edeceksiniz.

Adaylar ise evlerinden onca yolu gelip bekleme odasına yerleşmişler. Kimi yolda üşümüş, kimisi ise sıcak havalardan dolayı bunalmış Adayların hepsinde mutlaka o günün heyecanı var. Sırası gelen adayı odaya davet ediyorsunuz. Karşınızdaki şık giyimli kişiyi hoşgeldin faslından sonra görüşme odasına buyur ediyorsunuz.

Kısa bir tanışma konuşmasından sonra sıra o âna geliyor: “Bir şey ikram edebilir miyiz?” Fakat bu konuda iki farklı görüş olduğunun da bilincindesiniz. Bunlardan bir tanesi mülakat sırasında herhangi bir içecek ikram etmenin profesyonellik dışı olduğunu savunurken ötekisi sıcaklık ve samimiyet nedeniyle karşılıklı kahve içmenin iyi olabileceğini söylüyor. Böyle bir durumda ne yapmalısınız?

Araştırmalar Ne Söylüyor?

Şu ana kadar yapılmış araştırmalar arasında bu yaklaşımlardan hangisinin doğru olduğuyla alakalı net bir sonuca varılmış değil. Yani bu iki yaklaşımdan herhangi birini seçmeniz durumunda bir problem ile karşılaşmayacaksınız. Görüşme sırasında karşınızdaki adaya çay/kahve ikram etmekten çok; o kişinin sizin ikram teklifinize verdiği yanıt sonrasında düşünecekleriniz daha önemlidir.

Şunu unutmayın ki, aday kişiye ikramda bulunduğunuz zaman ona eşlik etmemeniz kabaca durabilir. Ayrıca aday kişinin sizin ikramınızdan sonra herhangi bir istekte bulunup bulunmaması o kişinin karakteri ya da meslek profesyonelliğiyle alakalı hiçbir ip ucu vermez. Yani adaya ikramda bulunduktan sonra kahve istese de istemezse de o kişiyle alakalı herhangi bir çıkarımda bulunmak doğru olmayacaktır.

Sonuç olarak aday mülakatlarınız sırasında karşınızdaki kişiye dilediğiniz gibi ikramda bulunabilirsiniz 🙂 Çekinmeyin…

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu