İK Blog

İş ve Aile Hayatını Dengede Tutmak

İş hayatının en büyük problemlerinden biri iş özel hayat dengesini ünlü iş insanları nasıl sağlıyor?

Koronavirüs pandemisi sebebiyle aylardır birçok insan evden çalışıyor. Evden çalışmaya da bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Şirketlerin bazıları kademeli olarak dönüyor bazıları ise çalışma saatlerini düşürüyor. Psikolojik olarak aylardır içerisinde bulunduğumuz durumun yanı sıra iş ve aile hayatını dengede tutabilmek modumuzu biraz düşürebiliyor. Evden çalışmak ya da ofisten çalışmak, dengeyi sağlabilmek için pek bir fark gözetmiyor aslında. Herkesin iş dışında ilgilenmesi gereken ailesi ve arkadaşları var. Buradaki akışları doğru yönetebilmek ise biraz zorlaşabiliyor.

Peki bu dengeyi nasıl sağlayabiliriz? Profesyonel yöneticilerin görüşlerinden yararlanarak sizin için bazı ipuçları hazırladık.

İşte uzmanların iş ve aile hayatını dengede tutmak için uyguladıkları taktikler;

Joe Braithwaite / Proximity Genel Müdürü

Opening your home office door to your kids – The Home Office

Ofisiniz ve eviniz artık aynı mekan olduysa büyük bir zorluk yaşayacağınız kesin; bir yanda çocuklarınız varken verimliliğinizi ne kadar yüksek tutabilirsiniz ki? Evden çalışmaya başladığım ilk günleri üst kattaki yatak odamıza barikat kurarak yalnız başıma geçirdim. Ama iki yaşındaki kızım Willow, merdivenlerdeki kapıları aşıp, yastık barikatları geçip sandalyeyi kapıyı açmak için itmeye başladığında kaçacak bir yerim olmadığını fark ettim.

Sonunda daha iyi çalışmak için onu kendimden uzak tutmak yerine onunla beraber çalışmayı seçtim. Ne yaptığımı açıklamaya, sunumlarımı göstermeye ve hatta birkaç video konferansa katılmasına izin vermeye çalışıyorum. Muhtemelen bir süre sonra ilgisini kaybedecek ve Frozen’ı izlemek için uzaklaşacak. Ne de olsa Elsa ile yarışmam mümkün değil!

Sarah Douglas/ Abbot Mead Vicker BBDO Yöneticisi

Family Dinners: The Key to Happiness?

Bizim evde herkes ayrı ayrı çalıştıktan sonra yemeklerde bir araya geliyor. Ancak her ev farklı. Daha genç aileler için durum biraz daha zor; çocukların ebeveynlerine daha çok ihtiyacı olabiliyor. Ben insanları daha çok kendi ritimlerini bulmaları için teşvik etmeye çalışıyorum. Böyle bir zamanda bir yandan ev, aile hayatımızı sürdürürken çalışabiliyorsak kendimizi takdir etmeliyiz ve çalışamadığımız, zorlu günler için de kendimizi affedebilmeliyiz. Yarın tekrar deneriz…

Requel Chicourel /Grey London CSO

homeofficewithkids042020

Ebeveyn olsanız da olmasanız da fark etmez, şu anda hepimiz arka arkaya gelen Zoom aramaları arasında işlerimize odaklamaya çalışıyoruz. Üç yaşında çocuğu olan bir anne olarak ise diyebilirim ki evden çalışmak bir Zombi filmi gibi; çok güzel başlayıp felaketle sonlanıyor. Bir yandan evden eğitim, ev ödevleri, deadline’ı yaklaşan işler, dersler… Eminim bir ara uyum sağlamayı başaracağız.

Jennifer Black / Havas London Genel Müdür

Working Mom with Child on Table. Businesswoman Holding Toddler ...

Teknoloji evden çalışmamız için imkanlarını sunarken; gün boyunca yapılan sanal toplantılar, e-postalar ve görüntülü görüşmeler ile adeta nefes alamaz hale gelip işlerimize odaklanamama durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Hele ki bir ebeveynseniz; takviminizdeki toplantıların sayısını mümkün olduğunca azaltın, toplantıları kısa tutun. Öğle yemeği, eğitim ve bakım molaları için prensiplerinizi belirleyin, çalışma gününüzün ne zaman başlayıp bitmesi gerektiğini tanımlayın. Özellikle de ebeveynler için evden çalışırken günde 8 saat çalışmak gerçekten de zorunlu olmamalı. Müşterilerin de bu prensiplere saygılı olmasını bekliyoruz, şu anda aynı sorunu kendileri de yaşıyor olsa gerek…

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu