İK Blog

Kariyer Hedefimizi Nasıl Belirlemeliyiz?

Kariyer hedefi belirlerken hangi özelliklerinizi dikkate almalısınız? Plan yaparken gözden kaçırmamanız gerekenler neler? Sizin için derledik;

Planlı olmak hayatımızın her aşamasında bizi düzene ve başarıya götüren detaylardan biri olmuştur. Kariyer yolumuzda da planlı olmak, hedeflerimizi tam 12’den vurmamızı sağlayabilir. Başarılı bir kariyere sahip olan insanların büyük bir çoğunluğu, hedefleri doğrultusunda yaşamlarını şekillendiren insanlardır.Çünkü onlar kariyer hedeflemesini doğru yapmış ve hedefe giden yolda doğru stratejiler geliştirmişlerdir.

 

Öncelikle bilmeniz gerekenler;

  • Kariyer hedeflerini belirleme işi, kendinize özgü maharetlerinizi dikkatlice analiz etmenizi, işvereninizin sizin iş başarınızla ilgili beklentilerine dair parlak fikirler geliştirmenizi gerektirir.
  • Kariyer hedeflerini seçerken zor yolu seçmekten imtina etmeniz gerekmektedir.
  • Kariyer hedefleriniz sizinle aynı pozisyonda olan diğer çalışanların hedeflerinden farklılıklar içermelidir.
  • Plan yaparken bir şeylerin her zaman değişebileceğini ve bu değişikliklere uyum sağlamaya ihtiyacınız olacağını aklınızdan çıkarmayın.

İşte sizin için hazırladığımız, kariyer hedeflerinizi belirlerken işinizi kolaylaştıracak öneriler…

1. Güçlü ve zayıf yönleriniz ile yeteneklerinizi kendi kendinize değerlendirin.

 

swot analysis at business ile ilgili görsel sonucu

Kariyer uzmanlarına göre kariyer hedeflerini geliştirmede ilk adım, öz değerlendirme yapmaktır. Bunun için size bazı kişilik testlerini çözmek yardımcı olabilir. Kişilik testi, kişilik tipiniz ve sizin kişilik tipinize uygun işlerin neler olabileceği konusunda fikir verir.

2. Kariyerinizi analiz edin.

thinking of career ile ilgili görsel sonucu

 

Yeteneklerinizi, patronunuz tarafından ödüllendirebileceğini öngördüğünüz yönlerinizi ve sıkıntılarınızı ortaya koyun. Örneğin; siz bir fırsatı kaçırdığınızda, onu yakalayanın hangi özelliklere sahip olduğunu, sizin ona göre ne gibi eksiklikleriniz olduğunu gözden geçirin.

3. Kendinize, onun için çabalayacağınız büyük amaçlar seçin.

 

hedef belirlemek ile ilgili görsel sonucu

Bu amaçlar, kariyer hedeflerinizi geliştirirken sizin için birer kriter olabilir. Örneğin, satış görevlisiyseniz kendinize bir sonraki ay için otuz adet satış yapma hedefi koyabilirsiniz. Ya da kurumsal bir işte çalışıyorsanız pozisyonunuz gereği 2 sene içerisinde terfi almayı hedef koyabilirsiniz.

4. Belirlediğiniz kriterlere ulaşmak için neler yapmak zorunda olduğunuzu analiz edin.

 

goal setting ile ilgili görsel sonucu

Öz değerlendirmenizi yöneticiniz tarafından ödüllendirilen başarılarınız, sıkıntılarınız ve kriterleriniz üzerine kurun; sonra da hedeflerinize ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini ince ayrıntılarıyla düşünün.

Öz değerlendirmeniz, biraz içe dönük bir yapınız olduğunu açığa çıkarıyor ama işvereniniz daha iddialı bir yapıya ve inisiyatif alabilme özelliklerine önem veriyorsa, daha iddialı ve hırslı olma konusunda çalışmaya ihtiyacınız var demektir. Durum, sizin kişisel özelliğiniz, mesleğiniz ve çalışma kültürünüze göre değişebilir. Nihai amaçlarınız ve onlara ulaşmak için yapmak zorunda olduklarınızı kritik ederken, zaten kariyer hedeflerinize de karar vermiş olursunuz.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu