İK Blog

Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar

Lider nedir? Nasıl lider olunur? Lider ve yönetici arasındaki farklar nelerdir?

Sürdürülebilir başarı arayan bütün şirketler liderlik yeteneği olan çalışanları işe almak istiyor. Peki, bir çalışanı lider yapan şey nedir? Lider ile yönetici arasında nasıl farklar bulunur? Lider, sözlükteki en basit anlamıyla “ilişkili bulunduğu grubun tutum ve davranışlarını değiştirebilme ve yönetme yeteneği gösteren kişiler” olarak ifade edilir. Peki, lider ve yöneticilik arasındaki farklar nelerdir? Nasıl iyi bir lider olunur?

Lider ve yönetici arasındaki farklar nelerdir?

Liderler çalışanlarına yeni bir perspektif kazandırır, yöneticiler ise kendi perspektiflerine çalışanların uymasını ister.

Liderler takım arkadaşlarına ilham vererek ve yeni ufuklar kazandırarak beklentilerin ötesinde başarılar kazandırırken, yöneticiler belli hedeflere ilerler. Bu durum bazı yeteneklerin körelmesine neden olur.

Liderler değişim başlatır, yöneticiler ise değişime ayak uydurmaya çalışır. İyi yöneticiler yeniliklere açıktır. İyi liderler ise yeniliği ortaya koyan kişilerdir.

Liderlerin kendine has tutum ve davranışları vardır. Yöneticiler ise iyi bir yöneticiyi kendilerine örnek alıp benzer şekilde yönetmeyi tercih ederler.

Liderler hata yapmaktan korkmaz. Hata yapan ekip arkadaşlarını cesaretlendirir. Yöneticiler hataları önlemeye çalışır ve hataları önlerken potansiyelin ortaya çıkmasını önler.

Liderler sorunların çözümü için yeni yollar keşfetmeye teşvik eder. Yöneticiler sorunu çözmek için talimatlar verir.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu