Nasıl Başarılı Bir Network Ağı Kurarız?

İş hayatının olmazsa olmaz toollarından biri network kurmaktır. Peki başarılı bir network kurmak için neler yapmamız gerekli?

İş hayatında istediğiniz yerlere gelmek için, kariyer basamaklarına sağlam adımlarla çıkmak için doğru insanlarla bir araya gelmeniz gerekir. Doğru insanlarla kuracağınız network sizi her zaman ileriye taşır.

Öncelikle şunu unutmamamız gerekiyor; iş toplantıları, iş seyahatleri, iş yemekleri hatta iş hayatında en sık kullandığımız sosyal medya mecrası LinkedIn dahi bizler için en önemli network olanaklarından biridir. Bu tür yerlerde kendinizi doğru tanımlamalı ve ifade etmelisiniz.

Peki geniş ve nokta atışı olarak tabir edebileceğimiz network sistemi kurmak neler yapmamız gerekiyor? İK Magazin olarak en önemli 7 adımı sizin için derledik,

Algılarınız Her Zaman Açık Olmalı

Öncelikle iletişim becerilerinizi kullanabilmeniz adına iyi bir dinleyici olmanız gerekiyor. İnsanların kariyer hedeflerini ve bunlara ulaşma konusundaki akıllarında olan fikirleri dinlemelisiniz. Karşınızdakine karşı anlayışlı ve duyarlı olmalısınız ki siz de kafanızdakileri o kişiye rahatça anlata bilin.

Pozitif Bir Üslup ve Beden Dili Kullanın

Her tür ilişkide pozitif olmak sizi bir adım ileriye götürecektir. Aynı zamanda karşınızdakine pozitif yaklaştığınız ve olumlu bir hava yakaladığınız müddetçe insanlar sizi yörüngenizde yerini alacaklardır. Bu algıda olmanız karşınızdakilerin size daha yakınlaşmasını ve network ağınızı genişletmek adına sizi başkalarıyla tanıştırmasını sağlayacaktır.

Karşınızdaki İçin Çaba Sarf Edin, Yol Gösterici Olun

Hayatta her ilişkide karşınızdakinin ne istediğini bilmek için hislerinizi doğru yönlendirmeniz gerekir. Bu yönlendirme için de ekstra çaba harcamak elbette. Bu konuda şunları yapabilirsiniz; Ona ilgilendiği konularda kitap, makale veya film önerebilirsiniz; katılmasını istediğiniz uygun bir etkinliğe davet edebilirsiniz; aradığı bağlantıları kurması konusunda kendi networkünüzü kullanabilirsiniz.

Karşınızdakine Güven Vermelisiniz

Güven içerisinde yaşadığımız pozisyonlarda kurulması en zor tabulardan biridir. Network kurmada ise bahsettiğimiz, karşınızdakinin size tamamen güvenmesi değil. Sadece ilgilendiğiniz konularda, iş yapma şeklinde ve kariyer yolculuğunda güven telkini vermeniz. Bir kişi karşısındaki ile iş yapmak konularında referans olmadan önce ilk olarak kendi itibarını düşünür. Kendini riske atmamak için ulaşabileceği noktalara çoğu zaman sırf bu yüzden ulaşmak istemez. Bu sebeple karşısındakinin güvenilir biri olduğuna kanaat getirmeli ve önünü ancak o şekilde görmelidir.

Karşınızdakilerin Konfor Alanlarına Girin

İyi bir network sağlamak, ilişkiler nezdinde belirli bir samimiyet seviyesine de ulaşmak anlamına gelmektedir. Anlaşılmak, fark edilmek ve referans gösterilmek istiyorsanız karşınızdakilerin konfor alanına girin. Bunun için sözlerinizde ve yaptığınız çalışmalarda tutarlı olmanız yeterli olacaktır.

Samimiyetinizde Akılda Kalın

İş hayatı ve network denildiğinde aklınıza yüzlerce insan hatta daha fazlası gelebilir. Bu kadar kalabalık içinde network kurmaya çalıştığınız kişi ne söylediğinizi hatırlamasa da ona nasıl hissettirdiğini unutmaz. Mimiklerinizle, konuşma tarzınızla olduğunuz gibi olun, farklı bir imaj yaratmayın. Farklı bir imaj yarattığınız takdirde bir süre sonra illaki özünüze dönecek ve karşınızdaki insanların bu durumu farketmesine sebep olacaksınız. İnanın böyle çetrefilli bir durumla karşılaşmaktansa, samimi olmayı tercih edersiniz.

Elinizdekilerin Kıymetini Bilin

Her zaman network ağınızı genişletmeye çalışmak artı gibi gözükse de önemli olan yeni bağlantı edinmeye çalışırken diğerlerini de aynı ilgiyi vermektir. Aradaki köprüyü iyi kurmalısınız. Bağlantılarınız ile temasta kalmanız için her zaman geçerli bir sebebiniz olmalı. Karşınızdaki kişilerin iş yönlendirmelerinde destek olun ve güvenlerini zedeleyecek davranışlardan kaçının.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu