Ofislere Dönüşte Motivasyonunuzu Artıracak 10 Adım

Ofislere dönüş başladı, peki siz bu dönüşe hazır mısınız? Motivasyonunuzu artıracak 10 önemli adımı sizin için derledik.

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok çalışanın aylardır evden çalıştığı veya ücretsiz izne çıktığı bu dönem sonlanmaya başladı. Bugün itibarıyla şirketlerin büyük bir çoğunluğu ofislerine döndü. Peki bu kadar zaman sonra işe gidiş ve dönüşte trafik , iş arkadaşlarıyla aramızdaki sosyal mesafe derken motivasyonumuzu nasıl sağlayacağız?

Motivasyon, başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biridir ve hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. İnsanın kendini iyi ve mutlu hissetmesi motivasyonunun yüksekliğine bağlıdır. Motivasyonu yüksek olan bireyler günlük ve iş yaşamında daha verimli ve etkin çalışırlar. Tüm bu bilgilerin ışığında, ofislerimizde kaldığımız yerden çalışmaya devam etmek ve motivasyonumuzu artırmak için gerekli olan 10 adımı sizin için listeledik.

İşte ofise döndüğümüz bu günlerde motivasyonunuzu sağlamanın 10 yolu;

1) Sizi mutlu eden bir işle güne başlayın

Sabah ofise gittiğiniz zaman işe başlamadan önce sizin güne keyifli başlamanızı sağlayacak, sizi mutlu ve motive edecek ne varsa onunla başlayın.Örneğin; Orta şekerli bir Türk kahvesi içmek, motive edici sözler söylemek, meditasyon yapmak ve müzik dinlemek olabilir.

2) Kendinize güvenin

Kendinize güveninizi asla kaybetmeyin. Üzerinizde olan işleri yapmak için sürekli kendinizi motive edin. Yapabilirim, daha iyisini yaptım, başaracağım gibi kelimelerle sürekli kendinizi motive edin.

3) Çalışma arkadaşlarınız ve yöneticinizle aranızdaki ilişkiye özen gösterin

Çalışma arkadaşlarınız ve yöneticinizle aranızdaki iletişime özen gösterin. Sağlıklı bir iletişimin en önemli unsuru iyi dinlemektir. Yöneticinizi ve arkadaşlarını konuşurken iyi dinleyin, hiçbir zaman ön yargılı olmayın. Çalışma arkadaşlarınıza karşı olumsuz duygular beslemeyin çünkü bunun sonucunda küçük bir olay karşısında büyük bir öfkeyle karşılık verebilirsiniz ve buda sizin motivasyonunuzun düşmesine sebep olabilir. Onlarla samimi bir dille iletişim kurun.

4) Problemlere takılı kalmayın

Oluşan sorunlara karşı takılı kalmayın, sakin olun ve her şeyin bir çözümü olduğunu ve bu problemin altından kalkabileceğinizi düşünün. O problemin çözülmüş olduğunu ve başarılı olduğunuzu gözünüzde canlandırın çünkü olumlu düşünürseniz zihniniz sizin olumlu sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

5) Planlı olun

Gününüze planlı bir şekilde başlayın, neyi ne zaman ve nasıl bir şekilde yapacağınıza karar verin. Planlı olmak yapacağınız işlerin birbirine karışmamasını sağlar ve bu şekilde iş yoğunluğunu strese girmeden atlatabilirsiniz.

6) Başarılarınızı kutlayın

İşinizde başarı yakaladığınız zaman kendinizle gurur duyun, kendinizi kutlayın ve ödüllendirin, başarılı olmanın keyfini çıkarın bu sizi motive edecektir.

7) Küçük aralar verin

On, on beş dakikalığına işinize ara verin. Egzersiz yapın,hava alın, arkadaşlarınızla sohbet edin, sevdiğiniz bir kişiyle telefon görüşmesi yapın. Böylelikle biraz olsun günün yoğunluğundan kurtulmuş ve dinlenmiş olursunuz.

8) Müzik dinleyin

İşinizi yaparken arka tarafta müzik dinleyin. Yapılan araştırmalara göre insanların iş yerinde sevdikleri şarkıları dinlemesi; pozitif bir ruh halinin oluşmasına, algılarının açılmasına ve yaptıkları işi daha kısa sürede bitirmelerini sağlıyor. Bir diğer katkısı ise beynin sağlıklı kalmasını ve mutlu olmayı sağlamasıdır.

9) Takdir edin

Çalışma arkadaşlarınız veya yöneticiniz bir işte başarılı olduğu zaman onları takdir edin, başarılarının devamını dileyin. Onlarda size bir başarı durumunda aynı şekilde karşılık vereceklerdir buda motivasyonunuzu arttıracaktır.

10) Olumlu bir ortam yaratın

Hem sizin için hem de arkadaşlarınız için olumlu bir ortam yaratın.
Örneğin; arkadaşlarınızla birbirinize espriler yapın, masanıza sizi motive edecek bir söz veya bir kişinin fotoğrafını koyun.

İlk önce kendine ne olacağını sor; sonra ne yapmak gerekiyorsa yap.” Epiktetos

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu