İK Blog

Sadece Dağınık Çalışanların Anlayabileceği 11 Durum

Her bireyin bir çalışma metodu, kendini rahat hissettiği bir yöntemi vardır. Kimi düzen olmayan bir yerde çalışma koşulunu sağlayamaz iken, kimi de düzenin sıradanlığında rahat edemez. Dağınık ya da karmaşık olmasına rağmen rahat ettiği şekilde çalışma ortamını ayarlamak ister. Arkadaşlarınızın bakışlarına, yöneticinizin azarına denk gelmek, istemeyeceğiniz bir durumdur. 

Evdeyken annenizin bağırtılarını dinlemek, işte de arkadaşlarınızın imalarına denk gelmek sinirlerinizi bozan bir durum olsa da, sizi anlayanlar yalnızca sizin gibi olanlardır. Bizde sizin bu yalnızlığınıza çare olmak adına yaşadığınız genel durumları listeledik. İşte, yalnızca dağınık çalışanların anlayabileceği 11 durum;
 
Masanızın üzeri bir milyoncu gibidir. Annelerimizin tabiriyle ‘Her yer, her yerde’ dir. 
 
daginik calisan
 
Hiçbir şeyi ilk aradığınızda bulamazsınız. Haftalar öncesinden kaybettiğiniz için yöneticinizden azar işittiğiniz o eski notlarınızı bile bulursunuz, ama asıl aradığınız şeyi bulamazsınız. 
 
giphy45
 
Kendinize ‘Burayı yarın toparlayacağım artık.’ diye söz verişleriniz havada duman olup süzülür. 
 
giphy74
 
Başkalarının itinayla düzenli olup çalıştığı masaları görerek nasıl çalışabildiklerine anlam veremezsiniz.
 
giphy654
 
Notlarınızı aldığınız minik not kağıtları, minikliklerinin kurbanı olurlar. Nereye koyduğunuzu bir türlü hatırlamazsınız. 
 
giphy7412
 
Mailleriniz hiçbir zaman düzene girmemiştir. Üç yıl önceki, babanızın deneme amaçlı attığı ‘deneme’ isimli mail dahi duruyordur. 
 
giphy98
 
İnternet sayfasında açılan yeni sekmelerin haddi hesabı yoktur. Ancak kabul etmek gerekir ki, sekmeleri kapatma aşaması en zevkli kısmıdır. 
 
giphy97
 
Masaüstü dosyaları bitmek tükenmek bilmez çokluktadır. Dosya içinde dosyalar, masaüstüne yığılmış belgeler.. Ama ne varki en zevkli kısmı yine hepsini bir anda silmek ve o temizlik ruhunu hissetmek olsa gerek. 
 
giphy987
 
Yöneticiniz aniden bir istekte bulunduğu vakit, en stresli anlarınızı yaşarsınız. ‘Hemen bakıyorum… Şurada olacaktı… Bir saniye, buraya koydum sanırım… Bir dakika, burada olmalıydı.’ gibi ağızda dolanan bir sürü laf kalabalığı ve karşınızdaki insanda oluşan çatık kaşlar… 
 
giphy645
 
Aslında tüm bunlara rağmen, dağınıklığın içinde bir düzen yarattığınızı kimse anlamaz. Masanız karmaşık dahi olsa, bu karmaşıklığın getirdiği düzene uyum sağlarsınız ve biri masanızı düzenlemeye kalkarsa, işte o zaman işler daha çok karışır. 
 
giphy74125
 
Ayrıca ‘Bu dağınıklıkta nasıl çalışıyorsun?’ diyenlere hiçbir zaman anlatamazsınız; aslında sizin dağınık çalışmanızın altında yaratıcı bir ruh yatıyordur. Psikologların deneyine göre dağınık masalar yaratıcı düşünmeye yardımcı oluyor. Artık kendinizi savunmanız için bir sebep çıktığına göre, Albert Einstein’ın bir sözüyle konuyu sonlandıralım:  “Eğer dağınık bir masa dağınık bir zihnin göstergesi ise, boş bir masa neyin göstergesi?” 
 
giphy360

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu