İK Blog

Şirket Aracı ile Yurtdışına Nasıl Gidilir?

Şirket aracı ile yurt dışına çıkmak için gerekli prosedürler neler?

Türkiye’ye karadan sınırı olan birçok ülkeye araç ile giriş mümkün. Araçla günü birlik veya konaklamalı olarak yurt dışına çıkmak isteyen pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri de, şirket aracı ile yurt dışına gidilip gidilemeyeceği oluyor. Bu yazımızda yurt dışına araç ile gitmek istemeniz durumunda hangi prosedürlere tabi olacağınız ve hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu derledik.

Yurt dışına araçla gitmek için öncelikli olarak bilmeniz gereken; araç sahibinin(ruhsata işli kişi kim ise)yurt dışı çıkışında sizinle birlikte olması. Eğer yurt dışına çıkmak istediğiniz aracın sahibi seyahatinizde sizinle birlikte değilse bu durumda araç sahibinin noterden size vekalet vermesi isteniyor.

Şirket aracı ile yurt dışına gidebilmek için gerekli izin ve onaylar;

Kurumsal araç ile yurt dışına gitmek istendiğinde, pek çok şirketin araçlarını filo kiralama şirketlerinden kiraladığı göz önünde bulundurulursa, bu durumda aracın ruhsatında işli araç sahibi filo kiralama şirketi olduğundan filo kiralama şirketi ile irtibata geçmek gerekiyor. Filo kiralama şirketlerinin aracın yurt dışına çıkışına çok sıcak bakmadığını önden belirtelim. Ama kurumsal şirketlerde aracın verildiği kişi, aracı işi için(satış, pazarlama vb.) değil de, statü gereği almışsa bu durum biraz daha iyimser bir hal alıyor. Normal uygulamada filo şirketleri aracı kullanan kişinin kendilerine bu taleple ulaşması durumunda topu kiralamayı yapan şirkete atıyor. Aracı kiralayan şirketten muvafakat ve izin yazısı yani onay istiyorlar. Bu talep kiracı şirketin ilgili idari işler personeline geldiğinde ise idari işler yetkilisi talebi yapan personelin yöneticisine ulaşarak ondan izin istiyor. Dolayısı ile şirket aracı ile yurt dışına gitmek isteyenlerin öncelikle kendi yöneticisinden onay alması gerekiyor denebilir.

Sırayla şirket yönetici ve kiralama şirketinden onay alan şirket çalışanı araç kiralama şirketinden aldığı izin yazısı ile şirket aracı ile yurt dışına gidebilir hale geliyor. ama sadece izin almak yurt dışına araç ile çıkış için yeterli değil.

Şirket aracı ile yurt dışına gidebilmek için ihtiyacınız olan belgeler;

  • Gideceğiniz ülkeye giriş için vize,
  • Çipli yeni ehliyet,
  • Şirket aracının kiralandığı filo kiralama şirketinden muvafakat yazısı,
  • Filo kiralama şirketinin imza sirküleri,
  • Yurt dışına araçla çıkış için yaptırılan yeşil sigorta,

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu