İK Blog

Topluluk Karşısında Dinlenilmek İsteyenlere 10 Tavsiye

Topluluk önünde konuşma teknikleri

Elinizi nereye koyacağınızı, ne konuşacağınızı, ellerinizdeki kağıtlarla hangi notlara bakacağınızı bilemediğiniz ve herkesin sizi izlediğini bilerek daha da rezil duruma düşmekten korktuğunuz anları düşündükçe strese mi giriyorsunuz? Karşılıklı iletişim sırasında tek bir kişiyi bile kendinize odaklayabilmek zor olabiliyorken topluluk karşısında konuşmak daha da çile verici bir durum olabiliyor. Ancak içinizdeki tüm bu çalkantılara rağmen alacağınız ufak bir yardım ve yapacağınız pratiklerle gayet iyi bir konuşmacı olabilirsiniz.

İyi Bir Konuşmacı Nasıl Olunur?

Topluluk karşısında konuşurken heyecanlanıyorsanız, dikkatiniz kolayca dağılıyor motivasyonunuz düşüyorsa bu öneriler tam size göre. İşte herkes kadar sizin de iyi bir konuşmacı olmanızı sağlayacak altın değerinde 10 tavsiye;

 

Kendinizi İzleyin

Beden dilinizi çok iyi kullanmalısınız. Ellerinizin, kollarınızın, bacaklarınızın nasıl durduğu, hangi cümlede nasıl şekillendiği çok önemlidir. Sopa yutmuş gibi dimdik durmamalısınız, karşınızdaki kişiler bu durumdan rahatsız olurlar. Ya da elinizi kolunuzu fazla ve sürekli oynatmamalısınız. Göz yorar ve abartılı davranışlar sezilir. Bu nedenle olabildiğince doğal olmaya çalışın.

iyi bir konusmaci olabilmek1

 

Artikülasyon Çalışmaları Yapın

Beden dili ne ise, ses tonu da o kadar önemlidir. Hatta kimileri vardır ki hiçbir şey anlatmasa dahi sırf sesini kullanış biçimi sebebiyle kendini dinletmeyi başarır. Bu nedenle sesinizin tonuna dikkat etmeli, kreşendosunu iyi ayarlamalısınız. Gereksiz yerlerde bağırmak karşınızdakini yorarken, çok sessiz olmak uyutabilir. Kelimelerin ağzınızdan doğru çıkmasına dikkat etmelisiniz. Sizi anlamakta güçlük çeken biri bir süre sonra dinlemekten vazgeçecektir.

iyi bir konusmaci olabilmek2

 

Araştırın

Zaten konuşmanızın konusuyla ilgili detaylamasına araştırma yapmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra konuşmayı nerede yapacağınızla, hedef kitlenizin kimler olduğuyla, ne tarz kişilerin geleceğiyle ilgili de önceden bilgi sahibi olun. Hatta konuşma yapacağınız salonda alıştırma da yapabilirsiniz. Böylece kendinizi biraz daha hazırlıklı hissedebilirsiniz.

iyi bir konusmaci olabilmek3

 

Günlük Hayatta Alıştırmalar Yapın

Konuşma yapacağınız günün öncesinde günlük hayatınızda küçük alıştırmalar yapın. Kendinize birkaç kurban seçebilirsiniz. Tarafsız eleştiri yapabilecek olan birkaç kişiyi karşınıza oturtabilir, konuşmanızı onlarla pekiştirebilirsiniz. Konuşma sırasında göz temasının çok önemli olduğunu unutmayın. Göz göze gelme konusunda iyi değilseniz, onunda alıştırmalarına başlamalısınız.

iyi bir konusmaci olabilmek4

 

Akıcı ve Doğal Olun

Konuşma esnasında ‘ıı, ee’ gibi sesler sizi oldukça acemi gösterir. Konuşma sırasında takılmamaya ve uzun süreli düşünme araları vermemeye dikkat edin. Akıcı olmaya özen gösterin. Bu akıcılığı yakalayabilmek için konuşmanızı ezberleyebilirsiniz. Ancak ezberlediğiniz dışarıdan belli olmayacak derecede doğal olmalı, anlık konuşmalar yaptığınız düşünülmeli.

iyi bir konusmaci olabilmek5

 

Konuşma Hızınızı Ayarlayın

Çok hızlı konuşmanız karşı tarafı yorarken çok yavaş konuşmanız da insanların sıkılmasına yol açabilir. Ortalama bir konuşma hızını yakalamanız ve o hızda ilerlemeniz gerekmektedir.

iyi bir konusmaci olabilmek6

 

Fıkra, Espri ya da Hikaye Ezberleyin

Konu aralarında kullanabileceğiniz konuya uygun duyulmamış hikayeler ezberleyebilir, dikkatin sizde toplanmasını sağlayacak anlatımlardan faydalanabilirsiniz. Bu kısa hikayeler dinleyicinin merak duygusunu ve konuya olan ilgisini artırır.

iyi bir konusmaci olabilmek7

 

İkili İletişiminizi Kuvvetlendirin

Konuşma boyunca yalnızca siz konuşmayın. Dinleyicileri de konuşmaya dahil etmeye çalışın. Böylece kendisini de konunun içinde bulan dinleyici, konuşmaya daha çok katılım gösterecektir.

iyi bir konusmaci olabilmek8

 

Fikirlere Saygı Duyun

Fikirlerinizi zorlayıcı ve dayatmacı bir üsluptan ziyade değişebilir düşünceler niteliğinde sunmalısınız. Karşılıklı saygı ortamını oluşturmalı ve karşıt görüşlü düşüncelere de ılımlı yaklaşmalısınız.

iyi bir konusmaci olabilmek9 

 

Acil Durum Cevapları Hazırlayın

Gelebilecek çapraz sorulara karşı hazırlıklı olmalısınız. Soru karşısında teklememek için gelebilecek soru kalıplarının cevaplarını konuşmaya çıkmadan şekillendirmelisiniz.

iyi bir konusmaci olabilmek10

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu