İK Blog

Üniversite Tercihleri Kariyer Gelişimine Nasıl Etki Eder?

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Peki adayların seçtikleri bölüm ve üniversiteler kariyerleri açısından neden hayati önem taşıyor?

Üniversite tercihi, kişinin geleceğine yön veren, hayatını şekillendiren en önemli kararlardan birisidir. Seçilen üniversite ile birlikte meslek tercihi yapıldığı gibi, sosyal ve diğer alanlarda gelişimin sürdürüleceği ortam ve kulvar da seçilmiş olur.

Üniversite öğrenimi, bireyin becerilerini geliştirdiği, network ağını genişlettiğini, karakterini şekillendirdiği bir süreçtir. Kişi eğer becerilerine göre bir üniversite seçmemişse onu bekleyen oldukça zor bir yol vardır. Çünkü iyi bir kariyer için daima mücadele edeceği rakiplerine karşı her zaman dezavantajlı konumda bulunacaktır. Bu da hayal kırıklıkları ile dolu, sıkıcı ve bunaltıcı bir iş hayatına dönüşebilir. Bu yüzden üniversite tercihinde en önemli meselelerden birisi kişinin kendini keşfetmesi ve sevdiği alana yönelmesidir.

Alanında iyi bir üniversite neden önemlidir?

Türkiye standartlarında iyi bir bölüm tercih etseniz bile eğer tercih ettiğiniz üniversite alanında önde gelen üniversitelerden birisi değilse yine sizi zorlu bir kariyer yolculuğu beklemektedir.

Doğru becerilerin kazanılması

Sektörün talep ettiği yetkinliklerin ve becerilerin üniversite tarafından öğrenciye verilememesi oldukça önemlidir. Çoğu öğrenci mezun olduğunda şirketlerde çalışmak için yeterli bir seviyede olacağını düşünür. Oysa bazı üniversiteleri teorik ve pratik eğitiminin zayıf olması öğrencileri zorlu bir kariyer yoluna sokar.

Network ağının olması

İyi bir üniversite her zaman iyi bir network ağı demektir. Eski mezunlar, öğretim üyeleri, öğrenci kulüpleri ve şirketlerin uğrak noktası olan kariyer günleri güçlü network ağları için olmazsa olmazdır. Maalesef tercih ettiğiniz üniversite iyi değilse belki de sizi kariyerinizde bir adım öteye taşıyacak doğru kişilerle ve sizi hedefinize doğru yönlendirecek akıl hocaları ile asla karşılaşamayacaksınız anlamına gelir.

Sosyal imkânların önemi

Öğrenci kulüpleri, gönüllülük programları, sosyal sorumluluk deneyimleri ve daha birçok farklı etkinlik imkânına sahip olan üniversitelerde öğrencilerin sosyal yönü oldukça hızlı gelişir. Bu da iş hayatında çok önemli olan birçok beceri kazanmanızı sağlar. Örneğin sosyal aktivitelere katılarak sorumluluk alabilen, proaktif davranan ve takım çalışmasına yatkın bir bireye dönüşmek oldukça fark yaratan bir durumdur.

Yabancı dil becerisi

Yabancı dil iyi bir kariyer için olmazsa olmaz durumlardan birisidir. İyi bir yabancı dil eğitimi veren bir üniversitede mesleki alanda oldukça hızlı ilerleyebilirsiniz. Sadece uluslararası firmalarda değil yerel firmalarda bile yabancı dile sahip olmak oldukça önemli bir fark yaratmaktadır.

Daha geniş bir vizyon

İyi bir üniversite öğrencisine her zaman cesaret verir. Bu sayede öğrenciler daha özgüvenli, kendini ifade edebilen ve geleceğe dair ufku açık bireylere dönüşür.

Staj imkânları

İyi bir kariyer başlangıcının en önemli kurallarından birisi üniversitedeki teorik bilgiyi doğru stajla birlikte pratiğe dökebilmek ve mesleki olarak kendini yetkin bir konuma getirebilmektir. Bu yüzden iyi bir üniversite tercihi iyi staj imkânlarına da kapı aralamaktadır.

Üniversitenin isminin fark yaratması

Bugün birçok iş görüşmesi yapan adayın bildiği bir gerçek varsa o da bazı üniversitelerin öğrencilerine şirketler tarafından daha fazla ilginin olduğudur. Alanında iyi bir üniversite sizi her zaman bir adım öteye taşır.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu