İK Blog

Verimli Bir İş Planı Nasıl Yapılır?

Verimli bir planlama üretken yaşamın temel taşıdır ve günü hatta haftayı kurtarmamızın ardındaki gizli kahramandır. Peki verimli bir planlamayı nasıl yapabiliriz? İşte detaylar;

Üretken olmak istiyorsanız, öncelikle iyi bir planlamacı olmalısınız. Sizi iyi fikirleri olan bir hayalci olmaktan, başarılı biri olmaya dönüştürecek en önemli özelliklerden biri bu. Üstelik öyle sandığınız gibi zor bir şey değil. Tabii her yeni alışkanlık kazanırken olduğu gibi, başlangıçta kararlılıkla sürdürmelisiniz. Yaşamınıza katkılarını ve kazanımlarınızı gördüğünüzde buna değmiş diyeceksiniz!

Verimli bir planlamanın püf noktaları

Ne sıklıkla planlama yapmalısınız?

Haftada 1 gününüzü planlama için özel olarak ayırmanızı öneririm. En doğru gün pazar olabilir. Pazar sabahı spor ve güzel bir kahvaltıdan sonra kahvenizi alıp planlama yapabilirsiniz. Adım adım gidecek olursak;

  • Öncelikle tüm hafta yapacağınız işlerin bir listesini hazırlayın.
  • Sonra onları günlere dağıtın.
  • Daha sonra hafta boyunca her akşam sadece 15 dakikanızı ayırarak günün değerlendirmesini yapın.
  • Gerçekleşenler planlamalar için kendinizi kutlayın.
  • Gerçekleşmeyenleri de daha sonraki günlere yeniden yazın.

Bir hafta sonunda planlama için ayırdığınız zamanın 3,5 saati geçmediğini göreceksiniz. Bunun karşılığında size kazandırdığı zaman ve rahatlamışlık hissi ise muazzam olacaktır.

planlama1

Planlama yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Gerçekçilik rehberiniz olsun: Planlama yapmaya başlayan insanların en çok yaptığı hata ilk olarak kendilerine imkansız hedefler koymaları. Sonra bu planları en fazla 1 gün devam ettirebilir ve mutsuz olurlar. Planlama, verimli ve üretken yaşamın temel taşıdır.  Ancak, yaptığınız planlar gerçekçi ve şefkatli olmaz ise planlama yapıyorum derken farkında olmadan kendinize şiddet uygulamanız çok olası. Unutmayın, planlama size hizmet etmek için var.

Kişisel işleriniz de mutlaka planınızda olmalı: Planlama sanki sadece iş hayatında gerekliymiş gibi bir yanılsama var. Halbuki mutlu ve huzurlu bir hayat yaratmak için kendi kişisel yapılacaklar listenizi de düzenli olarak planlamalısınız. Gerçekleştirmek istediğiniz hayaller, karşılanmayı bekleyen ihtiyaçlarınız, günlük temel ihtiyaçlarınız, özel projeleriniz… Hepsi bu listede olmalı. Bu, bugün atacağınız adımları görmek ve planlamaya almak için faydalı. Ayrıca, onların farkında olmak, yaşam içinde karşılaşacağınız fırsatlara karşı sizi uyanık tutmaya yarayacak.

Önemli ve acil olanı birbirinden ayırmayı öğrenin: Bütün gün çalışıp günün sonunda pek de önemli bir şey yapmamış olduğunuzu hissettiğiniz olur mu? Öyle ise muhtemelen önemli ve acil olanı birbirinden ayırmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Her şeyin acil olduğu bir iş ortamınız varsa “acil” normalleştiği için bunu fark etmek daha da zor olabilir. Böyle bir ortamda kendinizi korumayı mutlaka öğrenmelisiniz ve düzenli planlama yaparak bunu başarmanız mümkün. Neyin önemli olduğunun farkında olduğunuzda önemli olmayanı ayırt etmeniz de çok kolaylaşacak.

Yapmaktan kaçtığın iş, yapacağın ilk iş olsun: O gün bir işi mutlaka yapman gerekiyor ama yapmaktan kaçıyorsan, emin ol bütün gün seni arkandan kovalayacak. Hatta muhtemelen ondan kaçarken olması gerekenden daha çok çalışacaksın, çünkü o işi yapmamak için kendini ikna etmenin en kolay yolu kendince başka işlere öncelik vermek olacak. Halbuki, ilk yaptığın iş o olduğunda, kendini günü tamamlamışçasına hafif hissedeceksin.

planlama

Etkili bir planlama için;

Listenizi hazırlarken şu üç başlığın da mutlaka olması gerektiğini unutmayın!

  1. İşte yapılacaklar listesi
  2. Toplantılarım
  3. Kişisel yapılacaklar listesi

Hatta bu listeleri oluşturduktan sonra yanlarına ne kadar zamanınızı alacaklarını da tahminen yazmak gün içinde ne kadar boş zamanınız olacağını görmek faydalı olacaktır. Böylece boş vakitleriniz için yaratıcı işler veya dinlenme anları da planlayabilirsiniz.

 

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu