İK Blogİnsan Kaynakları

En Sık Tekrarlanan Mülakat Hataları

Mülakat sırasında size puan kaybettirecek durumları derledik...

Girdiğiniz her mülakattan sonra “Biz size döneceğiz” ya da “Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz” cevabını alıyorsanız bu yazı tam size göre! Mülakat sırasında yaptığınızın farkında bile olmayabileceğiniz hataları derledik.

 

İşte mülakat sırasında size puan kaybettirecek bazı hatalar…

1. Çok mu övünüyoruz acaba?

kibirli insan

En sık yapılan mülakat hatalarından bir tanesi çok fazla övünmektir. Evet, sonuçta mülakatın amacı kendimizi iş için yeterli göstermektir. Bunun için sık sık yeterliliğimizi kanıtlayacak cümleler kurmak; bir nevi kendimizi övmek gereklidir. Yine de bu işin de bir sınırı var. Eğer ki mülakat sırasında kendinizi gerekenden fazla “överseniz” iki sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi iş için fazla yeterli (overqualified) olarak görülmeniz; diğeri ise gösterişçi bulunmanızdır. Her iki durumda da karşınızdaki yetkililerde iyi bir izlenim oluşturmayacağınız kesindir.

_____________________________________________________________________________________

2. Eski ya da mevcut işverenimizden nefret de ediyor olabiliriz…

toksik patron

Mülakatlarda en sık yapılan hatalardan bir tanesi de eski çalıştığımız yerler hakkında karalayıcı konuşmaktır. Eğer ki halen bir iş yerinde çalışıyor iseniz bulunduğunuz şirket ve patronunuz hakkında kötü konuşmak ise fazlasıyla puan kaybettirecektir. Unutmayın ki görüşmede olduğunuz kişi(ler) gelecekte eski patronunuz olabilir. Bu yüzden eski işvereniniz hakkında dürüstlüğünüzden taviz vermeden nötr cümleler ile konuşmakta fayda var.

_____________________________________________________________________________________

3. Amaaan, bir soruyu da sallasam ne olur ki?

Ve geldik Türkiye’de yapmaktan en çok keyif alınan mülakat hatasına. “Bilmiyorum” kelimesinin en az kullanıldığı ülkelerden birinde yaşadığımız için mülakat sırasında da bu kelimeyi kullanmaktan sıkça imtina ediyoruz. Yanlış cevap vermek pahasına da olsa mutlaka cevap veriyoruz. Halbuki, bilmediğiniz bir soru size yöneltildiği zaman bilmediğinizi söylemek size puan kaybettirmekten çok puan kazandırabilir. Yapmamanın en kolay olduğu hata şüphesiz ki bu hatadır. Faruk eczanesinin yerini de bilmeseniz ne olur sanki 🙂

_____________________________________________________________________________________

4. Soru sormak mı? O da ne?

is gorusmesi etkili konusma metni

En çok karşılaşılan mülakat hatalarından bir tanesi de karşınızdaki İK yetkilisine hiç soru sormamaktır. Her mülakatın sonunda mutlaka aday kişinin sorusu olup olmadığı merak edilir. Soru sormak adaylar tarafından “gereksiz” bulunsa da mutlaka karşıdaki yetkililere soru sorulmalıdır. Aklınıza takılan en ufak şeyi bile sormanız size kesinlikle puan kazandıracaktır. Sonuçta kim bir mülakatı aklına hiçbir şey takılmadan sonlandırabilir ki?

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu