İş Dünyasıİnsan Kaynakları

Everest’in Zirvesinde Dünyanın En Yalnız Çalışanı

Everest Dağı'nın zirveye yakın bir noktasında sadece bir kişinin çalıştığı bir laboratuvar bulunuyor. Dünyanın en yalnız çalışanı olan bu kişi görenleri hayrete düşürüyor. 

Everest Dağı’nın zirveye yakın bir noktasında, yaklaşık 5 bin metre rakımda, dünyanın en yalnız çalışanı bir laboratuvarda çalışıyor. Piramit olarak bilinen bu araştırma alanı 1990 yılında inşa edildi ve o günden bu güne iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik araştırmalarına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın zirvesinde yer alan bu laboratuvar, Küresel Atmosfer İzleme (GAW) Programının bir parçası olan Nepal-İtalya ortak girişimi olarak kuruldu. Amaç ise Asya’nın Hint Okyanusu’ndan Himalayalar’a kadar uzanan Kahverengi Atmosfer Bulutlarından zarar görebilecek bazı bölgelerdeki kirlilik seviyelerini ve iklim değişikliğini yakından takip etmek.

Dibas ShresthaTek başına işyerindeki bütün görevleri üstlenen ve hem beyaz yaka hem de mavi yaka işleri yapan bu çalışan hayatından memnun. Nepal’deki Tribhuvan Üniversitesi’nde meteorolog olan ve 2013 ile 2016 yılları arasında pek çok kez Piramit’te yer alan Dibas Shrestha, Scientific American’a demecinde,Burada tek başına çalışmak zaman zaman keyifli olsa da çoğu zaman yalnız hissettiriyor” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ İÇERİKLER

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu