İK Blog

CV’ye Eklenmemesi Gereken Beceriler

İnsan Kaynakları Uzmanlarının ve işverenlerin CV’lerde görmek istemediği, işe yaramaz 10 beceriyi sizin için derledik.

Kariyerimizde ilerlemek için kendimize sürekli yatırım yapmaya çalışırız. Donanımlarımızı artırmak için eğitimler ve farklı beceriler kazanmaya uğraşırız. Sahip olduğumuz ve emek verdiğimiz yetkinliklerimizi de kariyer planının ilk ve önemli aşamalarından biri olan öz geçmişimizde göstermek isteriz. Ancak şunu unutmamamız gerekir, “değişim” diye bir gerçek vardır. Önemli olduğunu düşündüğünüz bu beceriler, yetenekler artık kimsenin umurunda olmayabilir. Bugünün işleri yarının işi değildir. Dün ihtiyaç duyulan becerilere bugün ve yarın ihtiyaç duyulmayabilir. Bu senaryoyu yaşayan binlerce insan var.

Birkaç yıl önce önemli olduğu halde bugün işe yaramayan bir sürü beceri, program, görev tanımı var. Uğraşarak yer vermeye çalıştığınız o becerileri çoğu İK profesyonelinin üzerinde bile durmadığı noktalar haline gelebilir.

İşte artık CV’lerde işlevselliğini kaybeden 10 beceri;

1) Microsoft Office

microsoftoffice

Microsoft Office artık o kadar her yerde ki, iş dünyasına dahil olma noktasına geldiğinizde bu becerilere temel anlamda zaten hakim oluyorsunuz. Word ve Excel’e aşina olmanız zaten iş verenin beklentileri arasında yer alıyor. İşe veya sektöre bağlı olarak muhtemelen PowerPoint veya OneNote gibi başka programlar da zamanla beklenecektir. Bu programları biliyorsanız bu harika. Ancak işveren bunları istemediği sürece bu programları artık CV’nize yazmayın.

İleri düzey Excel, Excel VBA gibi konularda uzmanlığınız varsa tabi ki yazacaksınız. Burada bahsettiğimiz temel düzeyde Microsoft Office. Uzmanların burada değinmek istediği diğer bir nokta ise illaki yazacağım diyorsanız tüm programları tek tek değil de genelleme yaparak “Microsoft Office Programları” şeklinde sadeleştirebilirsiniz.

2) Kelime İşlem

laptop

“Kelime işlem” kavramı eski bir neslin ifadesidir. Temel olarak aslında 10 parmak kafadan yazmak demektir. Bir klavye kullanarak tamamen kafanızdan Word veya Not Defteri gibi bir kelime işlemcisine yazmak anlamına geliyor. Artık bu ifadenin CV’leriniz de yer almasının bir önemi kalmamıştır.

3) Eski Programlama Dilleri

programlama

Buradaki beceriler elbette endüstriye ve işe göre değişebilir, ancak bildiğiniz eski programlama dillerini CV’nizden silmelisiniz. Yani yazılımcı, geliştirici değilseniz eski programlama dillerinin CV’nizde yer almasının artık çok da bir anlamı yok.

4) Veri Girişi

laptop 1

Muhtemelen gerekli bir beceri olarak iş açıklamasında “veri girişi” olan bir iş ilanıyla karşılaşırsınız. Bu da kelime işlem becerisine benziyor. Bir bilgisayara veri giriyorsunuz. Bu belki çok az daha uzmanlık gerektirebilir. Çünkü bir veritabanında yolunuzu bilmeniz gerekebilir, ancak bir bilgisayarı kullanabilirseniz muhtemelen veri girişi görevlerini de yerine getirebiliyorsunuz demektir. Ki günümüz şartlarına baktığımızda bu bir meziyet halinde CV’lerde yer almamalıdır.

5) Yönetim

yönetimbecerisi

Bu aslında hala değerli bir beceri ancak öz geçmişinize dahil etmek isteyeceğiniz bir beceri olmak zorunda değil. Bir işveren, tecrübenize ve geçmişinize bakarak bu konudaki yetkinliğinizi rahatça değerlendirecektir. CV’ye beceri olarak yönetim, yönetici yazmak göze de hoş gözükmemektedir.

6) Ekip İçinde ya da Bağımsız Olarak Çalışabilme Becerisi

team working on project P7YHVBT

Bu, işverenlerin ve insan kaynakları yöneticilerinin kullanmaktan hoşlandıkları popüler bir ifadeydi. Ama bir o kadar da anlamsız. Zaten üçüncü bir ihtimal yok. Yani biri zaten ya bir takımda ya da kendi başına çalışacak, değil mi? Eğer yürüyüp nefes alabilirseniz, ikisinden birini de yapabileceksinizdir. Bazı insanlar tek başlarına daha iyi çalışır, bazıları ise takım atmosferinde daha başarılıdır. Ancak bu kesinlikle bir beceri olarak listelemeniz gereken bir şey değildir. İş hayatında her ikisini de yapabilecek düzeye erişmeniz gerekmektedir.

7) Sosyal Medya

sosyalmedya

 

İletişim, reklamcılık, pazarlama alanlarında çalışmıyorsanız sosyal medyayı yetenek listenizden çıkarmanız gerekiyor. Çünkü sosyal medya kullanmak artık fark yaratan bir beceri değil.

8) E-posta

emailmarketing

“E-posta”yı da beceri listenizden silebilirsiniz. Zaten bir işe başvururken e-posta kullanıyorsunuz. Birine nasıl e-posta gönderileceğini bildiğiniz aşikar. İK ekibi Gmail hesabınıza nasıl giriş yapabileceğinizi ve bir e-postayı nasıl göndereceğinizi bildiğinizi varsayacaktır.

9) Defter Tutma

deftertutma

Bir işletmenin kayıtlarını ve defterlerini sağlam tutmak çok önemlidir. Ancak buradaki görev de artık giderek dijitalleşti. İnsan hatası olasılığı göz önüne alındığında, daha fazla şirket, defter tutma görevini teknolojiyle çözmek istiyor. Bu, hala muhasebecilere ihtiyacımız olmadığı anlamına da gelmiyor tabi. Sadece hızla gelişen bir iş veya kariyer alanına girmek istemeyebilirsiniz.

10) Araştırma

google

Bir akademik araştırma var, bir de düzenli olarak hepimizin arama motorlarında yaptığı online araştırmalar var. Biz ikincisinden bahsediyoruz. Artık  Google’a bir şeyler yazabilmek bir beceri değil. Zorlu bir araştırma yaptığınız akademik bir pozisyon için başvuruda bulunmadığınız sürece, öz geçmişinizden “araştırma” veya “online araştırma”yı çıkarmanız daha iyi olur. Listemizdeki diğer birçok beceri gibi, bu da zaten sizden beklenen bir şey.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu