İK Televizyonu

Vatman nasıl olunur?

Tramvay sürücüsü/makinist nasıl olunur? Vatmanlık nasıl bir meslek? İşte detaylar;

Tren kullanmak çocukluk dönemlerinden beri birçok insanın hayalleri arasındaki yerini korumuştur. devasa cihazları kullanmak, insanları bir yerden bir yere taşımak hep eğlenceli ve ilginç gelmiştir. Peki tren/tramvay kullananlara ne ad verilir? Bu meslek nasıl bir meslektir?

Tren/tramvay/metro kullananlara genel adıyla vatman denir. Günümüzde her ne kadar raylı sistemler insansız çalışmaya başladıysa da tarihi çok öncelere dayanan bir meslektir vatmanlık.

Büyükşehirlerde raylı taşımanın gelişmesiyle vatmanlık son yıllarda gözde mesleklerden biri olmuştur. Peki vatmanlar nasıl çalışır? Vatman olmak için ne yapmak gerekir? İşte detaylar;

Vatman raylı sistemler araç sürücüsüne verilen isimdir. Vatmanlar idarelerindeki aracın belirlenen periotlarda belirlenen rotada ilerlemesini ve yolcu güvenliğinden sorumludur.

Büyükşehirlerde vatmanlık mesleği

Büyükşehirlerde şehir içinde kullanılan raylı taşıma araçlarda sürücülük yapan kişiler belediyeye bağlı olarak çalışırlar. Bu meslek vardiyalı olarak çalışır. Sabah vardiyasında çalışan kişi sabahın çok erken saatlerinde aracının başında olur ve daha henüz insanlar işlerine gitmek için yola koyulmaya başladıklarında onlar çoktan işlerinin başında olurlar. Sabah 5 te başlayan vardiyaları öğlen saatlerinde tamamlanır. Vardiyasını tamamlayan vatman görevi ikinci vardiyaya gelen arkadaşına devreder. Görevi devralan arkadaşı ise ortalama gece yarısına kadar görevini sürdürecektir. Vatmanların sürdükleri araçlar ortalama 200 – 5000 kişiye kadar değişebilir.

Kimler vatman olabilir?

Özellikle elektrik elektronik, raylı sistemler gibi bölümlerden mezun olanlar bu mesleğe talep göstermektedir. Belediyelerin açtıkları sınavlarda başarılı olanlar bu mesleği icra edebilir.

Vatmanlıkla ilgili diğer detaylar için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu