İK Blog

Başarılı Bir Hibrit Çalışma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Covid-19 dönemi sonrası iş hayatındaki köklü değişikliklerden en önemlisi hibrit çalışma sistemi oldu.

Sürecin başında uyum sağlayamama, adaptasyon problemleri, ekipman ve imkân eksikliği gibi zorluklar yaşansa da devamında hem işveren hem de adaylar tarafından benimsendi.

Peki iş hayatında çalışma metodolojisini baştan aşağıya değiştiren hibrit çalışma sistemi şirketler için faydalı mı?

Hibrit Çalışma Modelinin Avantajları Nelerdir?

Organize bir şekilde ortak akıl ile şirketin ihtiyaçları, hedefleri ve çalışan talepleri göz önünde bulundurularak oluşturulan hibrit çalışma modellerinin şirketlerde başarılı olduğu biliniyor. Öte yandan hibrit çalışma sisteminin kurgusu sektörden sektöre şirketten şirkete değişkenlik gösterebiliyor. Peki hibrit çalışma modelinin avantajları ve dezavantajları neler?

Hibrit çalışma modelinin avantajları şunlar olarak sıralanıyor;

 • İş ve yaşam dengesi sağladığı için çalışanların memnuniyeti artar.
 • Öğrenciler ya da kendini geliştirmek isteyen ebeveynler, uzaktan çalışma imkânı olan şirketleri önceliklendirir. Bu da şirketin aradığı yeteneği daha geniş bir gönüllü havuzu içerisinden seçmesine imkân tanır. Hibrit çalışma sistemi yetenek savaşlarında şirketi rakiplerinden öne çıkarır.
 • İşe gidip gelme sürecinde trafikte geçirilen kayıp zaman kazanılmış olur. Bu süreçte yaşanacak fiziksel ve psikolojik yorgunluk ortadan kalktığı için çalışanlar sağlıklı bir zihinle çalışmalarına odaklanır.

Hibrit Çalışma Modelinin Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit çalışma modelinin dezavantajları şunlar olarak sıralanıyor;

 • Çalışanlar hibrit çalışma ortamında başarılı olamayacağını düşünebilir, stresli ya da endişeli hissedebilir.
 • Hibrit çalışma, ofise gelen ve ofise gelmeyip evden çalışanlar arasındaki iletişimi zayıflatabilir.
 • Hibrit çalışma, işyeri esnekliği sağladığı için ekip çalışması gerektiren projelerin gerçekleşmesine imkân vermeyebilir.
 • Çalışanların evinde doğru teknolojik imkanlar bulunmaması halinde performansları düşebilir ve bu durum yaşandığı zaman işverenler kontrol mekanizmasını kuramayabilir.

Başarılı Bir Hibrit İşyeri Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir hibrit çalışma sistemi şu şekilde kurgulanabilir;

 • Hibrit çalışma için koşullarınızı, şartlarınızı net bir şekilde belirleyin, belgeleyin ve çalışanlarınızla paylaşın. Böylelikle çalışanlarınızın aklında soru işareti bırakmamış olursunuz.
 • Çalışanlarınız ile iletişimde kalın. İşyerinizde karşılıklı sağladığınız iletişim kadar sağlıklı bir iletişim modeli yoktur ama çalışanlarınız ile sürekli olarak birbirinizden haberdar olun. Yazışmalar, online buluşmalar ya da sosyal görüşmeler planlayın.
 • Oluşturduğunuz hibrit çalışma modeli için çalışanlarınızdan geri bildirimler alın ve sonuçları önemseyin, olumsuz giden durumları iyileştirmeye çalışın.
 • Çalışanlarınız ekip çalışmalarında zorluklar yaşayabilir. İlk olarak çalışanlarınıza bunun ekip çalışması olduğunu hatırlatın ve streslerini azaltın.
 • Çalışanlarınıza doğru teknolojik imkanları sağlayın.
 • Ekip üyelerini hibrit çalışma sürecinde bir araya gelebileceği platformlara yönlendirin.
 • Tüm bu süreçleri haftalık olarak kontrol edin ve eksiklikler olursa tamamlamaya çalışın.
 • Özellikle yeni başlayan çalışanların ofis dışında çalıştıkları dönemde yalnız hissetmemelerini sağlayın.
 • Hibrit çalışma modelinde çalışanlar kendilerini yalnız ve yetersiz hissedebilir. Hibrit çalışma modelinde verimliliği arttırmak için çalışanlarınıza psikolojik destek sağlayın. Eğer psikolojik destek sağlıyorsanız düzenli bir şekilde hatırlatma yapmayı ihmal etmeyin.

Sento İşyeri Psikoloğu Hizmeti ile online olarak ya da Çalışan Destek Programı 7/24 telefon ile psikolojik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu