Çalışanlarda Koronavirüs Salgını İle İlgili Endişe Azalıyor

Koronavirüs salgını ve iş hayatı ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarına göre İnsan Kaynakları yetkilileri ve beyaz yakan çalışanların salgına karşı endişe seviyesinin ilk döneme oranla düşüşe geçtiğini görüldü.

Koronavirüs salgınının iş hayatına etkisini gözlemlemek amacıyla yeni bir araştırma daha yapıldı. Yapılan araştırmaya 996 beyaz yaka ve 500 mavi yaka çalışan katılırken 357 İşveren/İK yetkilisinin de görüşleri alındı. Araştırma sonuçları; salgının seyrine ilişkin belirsizliklerin ikinci dönemde görece azaldığını, İK yetkilileri ve beyaz yaka çalışanların da salgınla ilgili endişe seviyelerinin ilk döneme göre düştüğünü ortaya koydu.

İşte araştırmanın ilgi çekici sonuçları;

Süreç uzadıkça, evden çalışma cazibesini yitiriyor

Salgın nedeniyle şirketlerinde evden çalışma önlemi alınan beyaz yaka çalışanlardan, bu esnekliğin önümüzdeki dönemde kalıcı olmasını talep edenlerin oranının ikinci dönemde %13 düşüş göstermesi dikkat çekti. Çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin azalması, sürekli evden çalışma yerine belirli günlerde evden çalışılan modellere daha sıcak bakılabileceğine işaret etti.

Diğer yandan ilk döneme göre tekrar ofise dönme konusundaki tedirginlik düzeyinin İK yetkililerinde %47’den %39’a; beyaz yaka çalışanlarda ise %54’ten %43’e düştüğü görüldü.Bu durum, çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin azalmasının nedenlerinden biri olarak görüldü.

Evden çalışmak, İK yetkililerini daha fazla zorlamaya başladı

Şirketlerinde evden çalışma uygulamasına geçilmesinin günlük işlerini olumsuz etkilediğini belirten İK yetkililerinin oranı ilk dönemde %37 iken; ikinci dönemde %50 seviyelerine yaklaştı.

Beyaz yaka çalışanların yaklaşık yarısı, evden çalışmanın verimliliklerinde bir fark yaratmadığını dile getirdi. Hem İK yetkilileri hem de beyaz yaka çalışanlar, evden çalışmanın daha az verimli olmasının en önemi iki sebebini, çalışma arkadaşları ile eş zamanlı iş yürütememek ve evde odaklanmanın zor olması diye nitelendirdi.

Beyaz yakalıların endişe seviyesi düşüyor

Araştırmanın ikinci dönem sonuçları; hem İK yetkililerinin (%47) hem de beyaz yaka çalışanların (%51) salgınla ilgili endişelerinin benzer seviyelerde olduğunu ve bu kesimin endişe seviyesinin mavi yakalı çalışanlara (%60) göre daha düşük olduğunu ortaya koydu. Diğer yandan salgına yönelik tutumunda endişeli olduğunu söyleyen İK yetkililerinin endişe seviyelerinde ilk döneme göre %17, beyaz yaka çalışanların ise %14 oranında düşüş görüldü. Hem beyaz yaka hem de mavi yaka çalışanların endişe ettikleri konularının başında sırasıyla; ailelerinin sağlığı ve aile büyükleri/yaşlıların sağlığı geldi.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu