Evden Çalışma Verimliliği Arttırıyor

Esnek ve ofis dışı çalışma, verimliliği pozitif etkiliyor.

Günümüzde evden çalışmaya uygun bir işe sahip olmak artık bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, ofis yaşamının dikkat dağıtan ortamından uzak olmak verimliliği arttırırken, uzaktan çalışanların diğer çalışanlara göre kendilerine yılda 105 saat daha fazla zaman ayırabildiklerini belirtiyor.

Amerikan Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi’nin Dijital işyeri platformu Citrix adına yayınladığı rapor, ABD’de gün geçtikçe yayılan dışarıdan çalışmanın ekonomik etkisini ölçmüş. Rapora göre, uzaktan çalışma sadece çalışanlar için değil şirket içinde yararlı olduğunu ortaya koyuyor.

Citrix İşletme Stratejisi Genel Başkan Yardımcısı Tim Minahan, zaman verimliliğinin en büyük etken olduğunu söylerken sözlerine şöyle devam ediyor:

“Normal bir mesai gününde, çalışanlar, zamanlarının yaklaşık % 65’ini yoğun işlerde ve toplantılarda,% 20’sini bilgi arayarak ve sadece % 15’ini – veya günde 1,2 saatini – yaptıkları iş için verimli bir şekilde geçiriyor”

Buna göre, evden çalışma, çalışanların daha işine daha fazla odaklanmasına ve üretkenliğini artırmasına, ve aynı ölçekteki (veya daha fazla) işi daha az zamanda yapmasına olanak sağlıyor.

“Aslında biz yüksek eğitimli çalışanları işe alıp onları, sıkıcı bir ofis ortamında çalıştırarak dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşırıp, aceleci, stresli ve daha az üretken görev tavşanlarına dönüştürdük” diye ekleyen Minahan, buna bağlı olarak, bir uzaktan çalışma veya esnek çalışma saatleri ile çalışanların market alışverişi, fatura ödemesi, ev işleri gibi şeylere  daha fazla zaman ayırabileceklerini ve aileleri ile daha fazla zaman geçirebileceklerini belirtiyor.

İnsanların boş zamanlarının artmasının stresinde azalmasını sağlayacağını söyleyen Minehan, 2014 PGi araştırmasının çalışanların % 82’sinin evden çalışırken daha az stresli olduğunu ve çalışan mutluluğunun arttırdığını gösterdiğini söylüyor.

Ortalama bir Amerikalı çalışan, işyerine gidip gelmek için 26 dakikadan fazla zaman harcarken, bu ortalamalar ülkenin en kalabalık bölgelerinde daha da artıyor. Rapora göre uzaktan çalışmanın artması aynı zamanda, trafik sıkışıklığına ve yakıt israfına çare olabilir.

Genel olarak, Cebr ve Citrix raporu, esnek çalışma saatlerinin ve evden çalışmanın yaygın hale gelmesinin işsizliğin azalmasına ve farklı yeteneklerin keşfedilmesini de olanak tanırken ek olarak ABD ekonomisine 2,6 Trilyon Dolar kar sağlayacağını gösteriyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Evden Çalışmanın Daha Verimli Olduğunu İspatlayan 6 Neden

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı