İş Hayatında Proaktif Olmanın Önemi Nedir?

İş hayatında proaktif olmanın önemi nedir? Proaktif kişilerin özellikleri nelerdir? Proaktif olmak size neler kazandırır?

İş hayatı içerisinde yer alan herkesin sahip olması gereken belli başlı yetkinlik ve karakter özellikleri vardır. Disiplin, sabır, kararlılık… gibi. Ancak son yıllarda iş hayatında kullanımı öne çıkan bir yetkinlik var. Bu yetkinlik önceden İnsan Kaynakları uzmanlarının dışında çok fazla bilinmiyorken şuan hemen hemen herkesin kullandığı bir kelime haline geldi. Bu kelime proaktivite, bir başka değişle proaktif olmak.

Peki nedir bu proaktivite? İş hayatında proaktif nasıl olur? İK Magazin olarak sizin için derledik.

Proaktif kelimesi dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcük olup ingilizcesi “proactive”dir. Kelime manası olarak, olabilecek herhangi bir aksilik karşısında önceden hazırlıklı olmak demektir. Pro (önde giden) + Active (aktif olan) birleşiminden oluşmaktadır.

  • Proaktif yetkinliğine sahip insanlar, bir durum karşısında olayların kendi kendine gelişmesine müsaade etmeden aksiyona geçer.
  • Proaktif kişi, kendisine hedef koyar ve bu hedef doğrultusunda çaba gösterecek zekaya ve güce sahip olduğunu bilir.
  • Proaktif kişi, kendisinin farkındadır ve gelişimine önem verir.
  • Proaktif kişi, olumsuz bir durumla karşılaştığından gerçeklerle yüzleşir, karar kendinde olsa dahi bunu fark eder ve başkalarını suçlamaktan çekinir.
  • Proaktif kişinin vizyonu vardır. Belirli hedeflere ulaşmak için uğraşmak hayatı anlamlı kılar. Sürekli gelişmeye inanır ve bu yönde uğraşır.İnsiyatif almaya eğilimlidir.
  • Proaktif kişi iş performansı, strese dayanıklılık, etkili liderlik, kurumsal inisiyatiflere katılma, ekip performansı, ve girişimcilik gibi pek çok önemli bireysel ve kurumsal sonuçlarda daha başarılıdır.
  • Proaktif kişi, ben ne yapabilirim? Neler katabilirim? düşüncesiyle hareket eder. Kontrolü elden bırakmaz. Her ne pahasına olursa olsun, denemek ve öğrenmek taraftarıdır.
  • Proaktif bakış açısı kişi olumsuzluk karşısında şikayet etmez, kendi sorumluluğunu bilir ve kendiliğinden harekete geçer.
  • Proaktif kişi , bir işi yapmak için yöneticisinden sürekli direktif beklemez. Yapılacakları yöneticisi söylemeden öngörür ve harekete geçer.  Kendi görevinin rol ve sorumluluklarının farkındadır.

İş Hayatında Proaktivif Olmanın Önemini Gösteren Örnek

Yöneticisi Ahmet, Ali’ye 3 hafta önce bir proje verdi ve projenin termin tarihi yarın. Proje verildiği günden bugüne kadar Ali’de proje ile ilgili hiçbir geri dönüş veya bilgilendirme almadı. Aralarında ise bugün şöyle bir konuşma geçiyor.

Yönetici Ahmet: Ali yarın X projesinin son günü, Tamamlayabildin mi?
Ali: O projeyi bitirecektim ancak operasyondan gerekli datalar gelmediği için bitiremedim. Geçen hafta kendilerine mail attım, dönüş bekliyorum.

Peki Ali, proaktif bir çalışan olsa nasıl olurdu?

Yönetici Ahmet sormadan, Ali şu maili atmalıydı.

Ali: Merhaba Ahmet Bey. Yarın X projesinin son günü. Projenin %90’ınını tamamladım ancak operasyon datasını alamadığım için son grafik henüz tamamlanmadı. İlgili kişiye geçen hafta mail attım, dönüş alamayınca telefonla iletişime geçtim. Dün ileteceklerdi, sanırım bir aksilik oldu iletemediler. Yöneticisine projemizin aciliyetinden ve termininden bahsettim. Datalar hala ulaşmadı bu konuda desteğinize ihtiyacım var. Datalar bugün 15:00’a kadar ulaşırsa, detaylandırarak raporu yarın saat 09:00’da iletebilirim.

 

 

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu