İK Blog

Koronavirüs Salgınında Çalışanlara Yardım Eden Kahraman Robotlar

Koronavirüs salgınında yüzlerce robot, sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek için görevinin başına geçti.

Dünyanın her yerinde sağlık çalışanlarının yaşadığı zorluklar anlatılıyor ve onlara duyduğumuz minnet her geçen gün çoğalıyor. Yaptıkları fedakarlıklar için hiçbir şey yeterli olmayacak olsa da yine de markalar ve insanlar onların yayında olduklarını her fırsatta göstermeye çalışıyor. Ancak insanların yükünü hafifleten ve virüs ile savaş sürecinde pek çok işimizi yapan bir başka kahramanlar da robotlar. Robotlar pek çok sektörde insanların virüs ile savaşmasına yardımcı oluyor.

Robotlar Salgında İnsanlara Nasıl Yardım Ediyor?

FastCompany, Çin, ABD ve diğer 19 ülkeye ait 120’den fazla basın ve sosyal medya raporunu koronavirüs salgını sırasında robotların nasıl kullanıldığına dair incelemiş ve robotların kriz esnasında hemen her alanda yer aldıklarını fark etmiş.

Hastanelerin içerisinde ve dışarısında insanlara yardımcı olan pek çok robot bulunuyor. Karantinada olan hastaların ateşlerini ölçmek, bağlı oldukları makineyi kontrol etmek gibi basit ama insanların virüsle temas etmesini önleyen robotlar mevcut.

dr.robot

Araştırma laboratuvarları ve yeni kurulan işletmeler, sağlık çalışanlarının uzaktan kan örneği almasına ve ağız temizleme bezi kullanmasına izin vermek üzere tasarlanmış yeni robotlar üretiyorlar.

Hastanelerin dışında, bayındırlık işleri ve kamu güvenliği departmanları kamusal alanlara dezenfektan püskürtmek için robotlar kullanıyor. Drone’lar da enfekte olan hastalar ile sosyal mesafenin kısıtlanması konusunda epey işe yarıyorlar. Dünyanın bazı yerlerinde emlakçılar sosyal mesafeyi aşmamak için evleri robotlara gezdirtiyor, Kıbrıs’ta bir vatandaş evden çıkmamak için köpeğini dışarıda Drone ile yürüttü.

drone dog

 

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu