İK Televizyonu

Yeni Nesil Meslekler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte popülerliği artacak yeni nesil meslekler neler? İşte detaylar...

Teknolojinin gelişmesi, yapay zeka ve robot gücünün gündeme gelmesi ile birlikte pek çok meslek grubu tehlike altına girdi. Ancak bu yeni dünya hali hazırda var olan meslek gruplarının öne çıkmasında da büyük önem sağlayacak. Bu meslek grupları yaratıcılık ve tasarım üzerine çalışanlardan oluşacak.

‘Yeni Nesil Meslekler konulu bir video hazırlayan Görsel İletişim Tasarım Uzmanı Hakan Ertan‘ın videosunu sizlerle paylaşıyoruz.

Hakan Ertan, yakın gelecekte tasarımcıların görevinin parametreleri, kısıtlamaları ve hedefleri belirlemek ve ardından yapay zekanın yapacağı tasarımları incelemek olacağını vurguluyor.

Ayrıca Ertan, “İyi tasarım yaratıcılık ve sosyal zeka gerektirir. Bu beceriler entelektüel birikim, problem tanımlama, empati , yaratıcı problem çözme, müzakere ve ikna kabiliyeti gerektir.” diyor.

İşte yeni nesil mesleklerden bazıları ve Hakan Ertan’ın meslekler hakkındaki düşünceleri..

Virtual Interaction Designer ( Sanal Etkileşim Tasarımcısı)

İlgili resim

“2020’ye kadar 150 Milyarlık bir endüstriye dönüşecek olan sanal etkileşim araçları sağlıktan mimariye her sektörlü köklü değişikliklere neden olacak.”

Realtime 3D Designer (Gerçek zamanlı 3D Tasarımcısı)

Realtime 3D Designer ile ilgili görsel sonucu

“3D tasarımcılar geleceği yakalayabilmek ,eksiksiz bir deneyim oluşturmak için etkileşimlerini oyun senaryolarına entegre etmeli ,üst düzeyde performans elde etmek için ise 3D ve 2D disiplinlerin bir arada kullanmalılar.”

Complex 3D Designer ( Karışık 3D Tasarımcısı)

3d printer ile bina ile ilgili görsel sonucu

“Yeni malzeme ve tekniklerin yanı sıra 3D printerlar daha uygun maliyetli olduğu ve kolay taşınabilir olduğu için önümüzdeki yıllarda daha sık göreceğiz. İnşaat , sağlık ve kreatif sektörler 3D Designerlar için yeni meslek alanları oluşturacak.”

Algorithmic Design Specialist ( Algoritmik Tasarım Uzmanı)

İlgili resim

“15 yıl içinde robatların ve algoritmaların işlerini ellerinden alınacağını düşünen bir çok meslek grubu bulunuyor. Yaratıcılık somut bir bilgiden ziyade, deneyimden beslendiğinden dolayı temelde yaratılması zor olacaktır.”

Design Strategist ( Tasarım Strateji Uzmanı)

İlgili resim

“Tasarım stratejistleri 3 şey yapar;

  • Tasarımsal kararlar alır.
  • Yönetim stratejisi belirler.
  • Problem çözme ve yeniliğe hakim olur. Bu aşamaları yaparken empati, görselleştirme ve sentez yöntemlerini kullanır. Yaptığı çalışmaların ve kullandığı yöntemlerin yanı sıra çok iyi hikaye anlatıcılarıdır.”

Freelance Designer ( Serbest Tasarımcı)

İlgili resim

“Freelancerlar yanı serbest çalışanlar artık çok yaygınlaştı. Dünyada binlerce insan freelance olarak geçimini sağlıyor. Yapay zeka ile birlikte yaratıcı ekiplere freelance olarak bir çok imkan sunulacak.

Tüm yaratıcı meslek grupları her zaman problem çözme ve entelektüel olarak kendilerini geliştirmeleri konularına önem göstermelidir.”

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu