Maaş Yatınca Yapılan İlk Harcamalar

1 ay boyunca çalışıp didiniyor ve maaşın yatacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Alacağımız maaşın üstüne bir sürü hayal kuruyoruz ve o hayalleri gerçekleştireceğimiz günleri iple çekiyoruz. İşte beklenen o gün geldi ve maaşlar yattı..!!

Maaş almak iyi hoş ama maaş hesaba yattığı gibi kısa zamanda yerinde yeller esebiliyor. Hepimizin “o kadar para nereye gitti” diye düşündüğü zamanlar olmuştur. İK Magazin olarak işte o paranın nereye gittiğini sizin için araştırdık. Çalışanlar maaşlarını aldıktan sonra ilk olarak nereye ödeme yapıyor? 

İşte maaş yatınca ödeme yapılan ilk giderler

Kira+aidat 

Şanslıysanız kendinize ait bir eviniz vardır ve en azından kira derdinden kurtulmuşsunuz demektir. Ev fiyatlarının çok yüksek olması, çoğu insanı kiralık ev tutmaya yöneltiyor. Maaş yatınca kapıyı çalan ilk kişi ise ev sahibi oluyor. E bir de bunun aidatı var ki sormayın gitsin…

Faturalar (Telefon, internet, elektrik, su, doğal gaz)

Hepsi hayati, hepsi elzem… 

Kredi kartı

Bir ayakkabının 3 taksitlik hatrı vardır. Ayakkabı eskir ama taksidi bitmez. Ayrıca geçen yılın yaz tatili taksidi de ancak bu yaz bitebildi. Bu sebeple hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş kredi kartı faturalarını unutmamak gerek. 

KYK geri ödemesi

“Öğrencilik yıllarında aldığın KYK, yetişkinlik yıllarında gelir ayağına dolanır” atasözünü boşuna söylememişler. Güzel güzel harcadığımız KYK, şimdi bizi harcıyor!

Kredi ödemesi

Araba almak güzel, kredisi olmasa! Maaşımızın neredeyse yarısını alıp götüren krediler maalesef bizi hayattan soğutuyor…

Yeme-içme

Evet hepimiz yemek yiyoruz, hepimiz su içiyoruz. Ve evet bunlar malesef tükenebilir şeyler. Bu sebeple mutfak harcamaları hayatta kalabilmemiz için gerekli. Fakat asla tam anlamıyla yetmiyor değil mi?

Altın

Tabiiki maaş hiçbir zaman yetmez. Ama geleceği de düşünmek lazım. Kimileri için kötü günler için yatırım en temel gider masraflarından bir tanesi.  

Netflix

Ama o olmadan da yapamayız değil mi? Varsın param Black Mirror’un prodüksiyon ekibine gitsin…

Son

Tebrikler! Bu ay da maaşınızı tensel temasa bile uğramadan bitirdiniz. Bir sonraki ay görüşmek üzere, hoşçakalın!

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı