İK Blog

Online İş Görüşmelerinde Sıkça Yapılan Hatalar

Online iş görüşmesinde adaylar tarafından sıkça yapılan hatalar.

COVID 19 pandemisi nedeniyle birçok süreç olduğu gibi insan kaynakları süreçleri de dijitale taşındı. Her ne kadar online iş görüşmeleri uzun süredir yapılıyor olsa da son dönemde yüzyüze iş görüşmeleri yerini tamamen online iş görüşmelerine bırakmış durumda.

İşte online görüşmeler sırasında en çok yapılan hatalar.

Kamera Ve Ekipman Problemleri

Hala en çok yapılan hatalardan birisi. Görüşme başladığı anda insan kaynakları uzmanının sadece yüzünüzün yarısını görmesi, sesinizi duyamaması gibi sistemsel problemler görüşmeye ilk anda eksiden başlamanıza neden olabilir. Bu yüzden her zaman kamerayı yüzünüzü tam gösterecek şekilde ayarlayın. Ne çok uzak ne de çok yakın olmaması gerekir.

giphy 2

 

İnternet Bağlantı Hataları

İş görüşmesinde bağlantının yavaşlaması her ne sebeple olursa olsun adayları kötü göstermektedir. Bu yüzden her zaman bağlantınızı kontrol edin, servis sağlayıcısının yakın zamandaki çalışma duyurularına bakın ve komşu komşunun internetine muhtaçtır diyerek her ihtimale karşı yedek bağlanacağınız bir wi-fi ağı bulun.

giphy

 

Video Görüşme Devam Ederken Google’da Arama Yapmak

Online iş görüşmesinde önünüzde bilgisayar olsa bile hatırlayamadığınız bir sorunun cevabı için yan sekmede arama yapmak sizi pek iyi göstermeyecektir. Hele bir de çaktırmadan yapmaya çalışıyorsanız bir de komik gözükecektir.

online is gorumesi

 

Giyim Tarzı

Online görüşme öncesi tavsiye olarak “Giyimine dikkat et!” denildiğinde “Herhalde biliyorum!” gibi cevaplar veriliyor. Ancak evde olmanın rehaveti ile giyinmenin son ana bırakılmasından, ütüsüz oluşundan, kurumamış olmasından ve başka birçok sebepten ötürü bazı adaylar iş görüşmesine ev hali ile dahil oluyor. Pijama, eşofman ya da diğer ev hali kıyafetleri sizi iyi göstermeyecektir. Bu yüzden giyinme işini son dakikaya bırakmak yapılacak en büyük hatalardandır.

online is gorusmesi 2

 

Çok Ciddiye Almamak

Online görüşme olduğu için aşırı rahat davranmak yapılan hatalardan birisidir. Evde olmak bazen iş görüşmesi havasına girmenize engel olur. Çok ciddiye almadan, casual bir görüşme gibi davranmak sizi lakayt gösterecektir. Unutmayın bu bir iş görüşmesi. O yüzden kendinizi bu duyguya hazırlamalı, konuşma tarzınızla, oturma pozisyonunuzla bu görüşmeyi hafife almadığınızı hissettirmelisiniz.

online is gorusmesi tavsiye

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu