Para Dışında 5 Alternatif Takdir ve Ödüllendirme Yöntemi

Çalışanlar para dışında nasıl motive edilebilir?

Takdir edilen ve önemli olduğu hissettirilen çalışan, yaptığı işe daha çok sarılarak daha iyisini ortaya koymak ister. Çalışanın kendini iş yerinde mutlu hissetmesi daha kaliteli hizmet sunulmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar çalışan motivasyonu ile hizmet kalitesinin ve tabiki finansal karlılığın paralel olduğunu gösteriyor.

Çalışanların başarısını takdir etmek basit bir iş gibi görünebilir. Ancak birçok şirket takdir ve ödüllendirme konusunda ne yapacağı konusunda karar veremezken birçok şirket de taktir ve ödüllendirmenin sadece maddi olarak yapılabileceğini düşünüyor. Takdir etme zamanı ve biçimi şirket kültürüne göre değişiklik gösterse de, taktir edilmeninçalışan motivasyonunda ciddi artış sağlayarak verimliliği arttırdığı reddedilemez bir gerçek.

Çalışan motivasyonu için alternatif yöntemler neler? Başarılı bir çalışanı para dışında ödüllendirmenin farklı yöntemleri var mıdır?

Paranın yerine daha değerli kılınabilecek ve çalışanınızın motivasyonunu artıracak yöntemleri düşünmenin vakti geldi ise doğru yerdesiniz. İşte başarılı çalışanlarınızı ödüllendirmek için para dışında uygulayabileceğiniz teşvik edici 5 alternatif önerisi;

 

1 – Çalışanın üstün performansı ile başarılı sonuçlanan bir iş neticesinde, çalışanınıza göndereceğiniz bir tebrik kartıyla kendisini özel hissetmesini sağlayabilirsiniz. Tebrik kartının altındaki imza sahibi ne kadar yüksek olursa motivasyon o kadar fazla olacaktır. Mümkünse bölüm yöneticisinin yanında üst düzey yönetimden birilerini de tebriğin içine katmayı sağlayın.

 

2 – Çalışanın resmini söz konusu başarısı ile birlikte poster haline getirin. Fotoğrafı ile birlikte ismini poster olarak yayınlamak ofisteki birçok kişinin dikkatini onun üzerine toplayarak herkesin başarısına tanık olmasını sağlayabilir ve çalışanınıza kendisini farklı hissettirir.

 

3 – Küçük hediyelerden oluşan bir hediye kutusu da çalışanınızın kendisini özel hissetmesini ve işini daha çok sevmesini sağlayacaktır. Hediye kutusunun içinde vending makinesinden alınmış atıştırmalık ürünler veya nazar boncuğu olabilir.

 

4 – İki kişilik bir mini tatille sevdiği insanlarla vakit geçirmesine vesile olarak, motive olmuş bir beyin ve dinç bir bedenle işe asılmasını sağlayabilirsiniz.

 

5 – Özellikle çalışanınızı ziyaret ederek diğer iş arkadaşlarının yanında tebrik etmeniz de, diğer çalışanlarınızın azminin ve tebrik edilen çalışanınızın motivasyonunun artmasını sağlayacaktır.

 

Motivasyonlu ve heyecanlı günler:)

Çalışan Bağlılığı Trendleri Neler?

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu