Yöneticisine Yolladığı Mesaja ‘gülen yüz’ Koymadı Diye Kovuldu

WhatsApp yazışmalarında yolladığı mesaja ‘gülen yüz’ koymadı diye kovulan kadın hukuk mücadelesini kazandı.

Avustralya’nın Queensland eyaletindeki ‘Sens Coffee’de 14 ay boyunca süpervizör olarak çalışan Kristen Gordon, eşi görülmemiş bir neden yüzünden işten atıldı.

Sens Catering Group’a ait cafelerden birinde çalışan Kristen Gordon isimli kadının vardiya düzenleriyle ilgili içinde Genel Müdür’ün de olduğu whatsApp grubunda yazışmaya gülen yüz emojisi koymadığı gerekçesiyle işine son verildi.

Şirketin Genel Müdürü Phoebe Wang’ın mesajlara gülen yüz emojisi koymadığı için kaba olduğu gerekçesiyle kovulması talimatı verdiği çalışan için diğer çalışanlar araya girmeye çalışsa da Genel Müdürü ikna edemedi.  Gordon’un kendisine sinirli bir tavır takındığını, onunla kavga ettiğini savunan Genel Müdür, çalışanın verdiği yanıtların sonunda emoji olmadığı için saldırgan bir yapıda olduğunu belirtti. Mesajlara emoji koymadığı için işten atılan Gordon ise konuyu Adil Çalışma Komisyonu’na taşıdı.

Konuyu değerlendiren komisyon Gordon’un mesajlarında bir sorun olduğu düşüncesinin genel algıyı yansıtmadığına, sadece Wang’ın bireysel düşüncesi olduğuna kanaat getirdi. Komisyon şirketin haksız işten çıkarma için 3 bin 357 Avustralya doları (39 bin 507 lira) tazminat ödenmesini, emeklilik fonu için de bir katkı yapmasına karar verdi.

Kaynak

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu