İK Blog

Youtube Yeni Özelliği Merchandise İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İçerik üreticilerinin kendi ürünlerini pazarlayabileceği Youtube Merchandise beta test aşamasında.

Youtube, kullanıcılarının alışveriş deneyimlerini iyileştirmek için yeni özelliğini test etmeye başladı. Henüz beta sürümü yayında olan Youtube Merchandise özelliği, içerik üreticilerinin doğrudan satış yapmasının önünü açıyor. Buna göre, video içerisine yerleştirilen linkler ile Youtube kullanıcılarının gerçek zamanlı alışveriş deneyiminin iyileştirilmesi planlanıyor.

Youtube Merchandise nedir?

Youtube Merchandise Youtube’nin içerik üreticilerinin anlaşmalı ürünleri veya kendi ürünlerini doğrudan kullanıcılara sunabilecekleri yeni bir platformdur.

Youtube Merchandise ne zaman başladı?

Youtube Merchandise pandemi ile geçen 2020 yılının sonunda hazırlanarak 2021 yılının ilk aylarında canlıya alındı. Henüz beta sürümünde olan uygulama içerik üreticilerin ürün yerleştirme dışında da ürün tanıtımı yapmasına kapı aralıyor. Youtube içeriklerinin içine gömülecek linkler ile birlikte içerik üreticileri dilerse anlaşmalı ürünleri, dilerse kendi ürünlerini izleyenlere tanıtabilecek. Özellikle online alışveriş yapan kullanıcıları için oldukça işe yarar olacağı düşünülen uygulama ABD’de kullanıma başlandı.

youtube merchandise

Ürün Çeşitliliği Arttırılıyor

Şimdiye kadar 20’nin üstünde kategorideki ürüne onay veren Youtube, önümüzdeki yıllarda Merchandise özelliğini geliştirmeyi öngörüyor. Yeni özelliği Avrupa ve Asya ülkelerinde denemeye hazırlanan Youtube bir yandan da ürün kategorilerini arttırmaya başladı. Şimdi sadece tişört, takı ve kişisel aksesuarlar gibi ürünleri destekleyen Youtube Merchandise hızlı tüketim ürünlerinden vasıtalara kadar birçok ürünü de destekleyeceğinin sinyallerini verdi.

İçerik Üreticilerine Yeni Gelir Kapısı

Teespring altyapısıyla desteklenen Youtube Merchandise, özellikle yüksek etkileşim alan içerik üreticilerinin kendi tasarım ürünlerini pazarlamaları için yeni bir yöntem sunuyor. Online ortamda tasarlanan tişört, çanta ve telefon kılıfı gibi aksesuarlar Youtube üzerinden istenen fiyatla satışa sunulabilecek.

Diğer Platformlarda da Benzer Uygulamalar Artıyor

Instagram, geçtiğimiz yıllarda ürün tanıtımı için post görsellerinin içine alışveriş linki yerleştirmeye başlamıştı. Özellikle online mağazalar tarafından kullanılmaya başlanan bu özellik için Instagram etkileşim kriteri koymuştu. Takipçi sayısı ve gönderi etkileşimleri yeterli olmayan hesaplar için bu özellik kullanım dışı kalmıştı. Youtube Merchandise özelliğinden sonra TikTok da benzer biz özelliği denemeye başladı. Videolara ürün bağlantıları ekleme özelliği veren TikTok da uygulamanın devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu