İnsan Kaynaklarıİş Dünyası

LinkedIn Yeni Mezunları En Çok İşe Alan Sektörleri Açıkladı

LinkedIn, globalde işe alımların azaldığını ancak yeni mezunların bazı sektörlerde daha kolay iş bulduğunu verilerle açıkladı. 

Dünya genelinde yükselen enflasyon ve ekonomik problemler, Amazon, Google ve Meta gibi dev şirketlerin bile on binlerce çalışanı işten çıkarmasına neden oldu. LinkedIn tarafından yayınlanan son verilere göre, işe alımlar dünya genelinde azaldı. Üniversite diploması gerektirmeyen pozisyonlar için işe alımlar yüzde 37 azalırken, diploma gerektiren işlerde ise işe alımlar yüzde 45 azaldı. Ancak LinkedIn, iş hayatına yeni atılacak deneyimsiz adaylar için umut vaat eden bir veri paylaştı. Bazı sektörler önceki yıllara kıyasla daha fazla deneyimsiz adayı işe aldı.

LinkedIn verilerine göre ürün yöneticiliği ile alakalı pozisyonlar, danışmanlık, satın alma ve pazarlama alanlarındaki işverenler daha çok deneyimsiz adaylara yöneldi. Yine LinkedIn tarafından yapılan bir ankete göre işverenler deneyimsiz çalışan almaya önceki yıllara göre daha sıcak bakıyor. Ancak bu veriler daha çok ABD iş dünyası için geçerli. Henüz ülkemize yönelik bir veri yayınlanmamış bulunuyor.

linkedin.verileri

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu