İş Dünyası

6 Adımda Networking Ağı Oluşturun

Networking nedir? Networking nasıl oluşturulur? Başarılı networking ağı nasıl kurulur? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Networking, kısaca iş hayatında doğru kişilerle bağlantılar kurma ve bu bağlantıları aktif bir şekilde değerlendirebilmektir. Yani, profesyonel hayatta kurduğunuz güçlü iletişim bağlarıdır. Networking iş hayatındaki en önemli etkenlerden birisidir. Her geçen gün daha da önemli hale gelen networking, iş bulmaktan terfiye, işte başarı sağlamaktan iş gücü ihtiyacını karşılamaya birçok farklı konuda kullanılabilir.

Networking Neden Önemlidir?

Profesyonel kariyerde de özel hayatta da başarılarınız ve başarısızlıklarınız yanınızdaki insanlara ve çevrenize göre şekillenir. Eğer geçmişinize bakarsanız, başarılarınızda ve başarısızlıklarınızda etkili olan insanları hemen hatırlayabilirsiniz. O halde profesyonel hayatta bağlantılarımız ve iletişimde olduğumuz insanlar kadar güçlüyüz.

Networking doğru kişilere ulaşmak için de olmazsa olmazdır. Dünyada yaşayan herhangi birine ki sadece 6 kişi uzaklıktayız. Ulaşmak istediğimiz kişi ABD başkanı da olabilir, Çin Savunma bakanı da. Eğer doğru bağlantıları sağlayabilirseniz ona ulaşabilirsiniz. Bu teoremi 1967 yılında Stanley Milgram ortaya attı. Sosyal medyanın yaygınlaştığı bu günlerde aslında bu teoremin ne kadar doğru olduğu daha rahat görülebiliyor.

Networking Nasıl Oluşturulur?

Birisini tanımak, o kişinin sizin networking ağınıza dahil olduğu anlamına gelmez. Networking ağınıza dahil olan herkes, sizin isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza olumlu yanıtlar verebilmesi gerekir. Yani, karşılık değer üretebilmeli, networking ağınızdaki kişilere sizin de fayda sağlayabilmeniz gerekmektedir.

1.Adım: Planlama Yapın

Kariyeriniz ve hedefleriniz doğrultusunda ulaşmanız gereken kişilerin listesini yapın ve harekete geçin. Sektörünüzün önemli aktörleri başta olmak üzere size faydası dokunacak kişilerle nasıl temas kuracağınızı planlayın. Ayrıca sektörünüz dışındaki insanlarla da networking planlamasına dahil edin. Sektörünüzün dışındaki insanlar size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

2.Adım: Etkinliklere Katılın

Profesyonellerle tanışmanın en iyi yolu etkinliklerdir. Ödül törenleri, zirveler veya kurumsal etkinlikler fark etmeksizin networking ağınızı geliştirecek, bağlantı kurmanız gereken kişilerin bulundukları etkinliklere katılın. Etkinliklerde birçok networking fırsatı sizi bekliyor olacaktır.

3.Adım: Güçlü İletişim Kurun

İletişim bir sanattır. Ses tonunuzdan giyiminize, aksanınızdan duruşunuza kadar her şey iletişimin bir parçasıdır. Saçlarınız, ayakkabılarınız, telaffuz hatalarınız karşınızdaki insanlara bir mesaj verir. Bu yüzden her zaman kıyafetlerinize ve kişisel bakımınıza özen gösterin. Her zaman sizi profesyonel gösterecek kıyafetleri tercih edin. Güler yüzlü, enerjik ve güven veren bir duruşa sahip olmaya özen gösterin. İnsanlarla selamlaşın, ayak üstü sohbetler gerçekleştirin ve nezaket gösterin.

4.Sosyal Medyayı İyi Kullanın

Başta Linkedİn olmak üzere sosyal mecralara aktif olun. Sosyal medya bağlantılara en kolay ulaşabileceğiniz yerdir.

5.İlişkileri Sıcak Tutun

Bağlantılarınızla sürekli iletişimde kalın. Onları göremeseniz bile mesajlar atın, yılbaşı ve özel günlerde küçük hediyeler yollayın. Kendinizi her daim hatırlatın.

6.Sosyal Topluluklara Dahil Olun

Lise mezunları, üniversite mezunları, hobi kulüpleri ve kurslar gibi birçok farklı sosyal gruba dahil olun. Bu sayede aynı okuldan ve aynı çevreden gelen kişilerle güçlü bağlar kurabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu