Amazon Çalışanları’ndan CEO’ya Mektup

ABD’li teknoloji ve e-ticaret şirketi Amazon’un çalışanları, şirketin kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’a bir mektup yazarak, Amazon’un yüz tanıma yazılımı satmaktan vazgeçmesini istedi. Öte yandan çalışanlar, CIA ve FBI için veri madenciliği yapan şirketle de ilişkilere son verilmesi çağrısı yaptı.

Şirketin 450’den fazla çalışanı, mikro blog platformu Medium üzerinden yayınladığı mektupla, J110 milyar doları aşan servetiyle dünyanın en zengin kişisi olan eff Bezos başta olmak üzere yönetimi, Amazon’un yüz tanıma yazılımı Rekognition’ın, ABD’de emniyet güçleri başta olmak üzere kamu kurumlarına satılmasını eleştirdi.

Geliştirdikleri teknolojinin güvenlik güçleri tarafından kullanılmasından rahatsız oldukları ifade eden çalışanlar, “Talebimize halen resmi bir cevap verilmedi. Rekognition’ı nasıl pazarladıkları konusunda hiçbir belirgin değişiklik olmadı” denildi.Çalışanlar adına yayınlanan blog yazısında, şu ifadelere yer verildi: “Amazon, liderlik değerleriyle ilgili çok şey anlatıyor. Eğer lider olmak istiyorsak, insanlar ve kârlar arasında bir seçim yapmamız gerekiyor. Ya tehlikeli gözetim sistemlerini polise satarsınız ya da doğru olana ayak uydurursunuz. İkisini birden yapamazsınız.”

BU İLİŞKİYE SON VERİN

Konuyla ilgili olarak birkaç hafta önce Jeff Bezos’a mektup gönderdiklerini ancak halen bir cevap alamadıklarını ifade eden çalışanlar, ayrıca Amazon’un, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu tarafından sınır dışı etme ve izleme programlarında yazılımları kullanılan veri madenciliği şirketi Palantir ile olan ilişkilerine de son verilmesi çağrısı yaptı. Palantir, ABD’de aynı zamanda  CIA, NSA ve FBI gibi devletin en kritik kurumlarına da veri analitiği hizmetleri sunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı