Arabuluculuk Tasarısı Meclis’ten Geçti

İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurul’da 208 kabul, 33 ret oyuyla kabul edildi. Kabul edilen tasarıya göre, İş Mahkemeleri’nin Hakimler ve Savcılar Kurulu olumlu görüşünün alınarak, tek hakimli ve asliye mahkemesi derecesinde Adalet Bakanlığı’nca lüzum görülen yerlerde kurulabilecek. İş mahkemelerinin birden fazla dairesi oluşturulabilecek. Kanun bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebi ile açılan davalarda arabulucuya başvurulmuş dava şartı olarak aranacak.

Arabulcu sistemi nasıl işleyecek?

İş davası açmak isteyen işçiler gazeteciler ve gemi adamları da dahil olmak üzere açacakları bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı, tazminatı, işe iade davalarında, arabulucuya başvuracak. İşçi veya işverenin iş ilişkisi kapsamında birbirlerine hakaret etmekten kaynaklanan ya da işçinin iş yerindeki işverene ait mal ve malzemelere zarar vermesinden doğan tazminat talepleri de dava açılmadan önce arabulucuya götürülecek. Arabulucu nezdinde işçi ve işveren tekrar bir araya gelerek müzakere edecek. Taraflar arabuluculuk aşamasında anlaşamazsa dava süreci başlamış olacak. Arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamadığına ilişkin son tutanağın aslının veya arabulucu tarafından onaylanmış bir örneğinin dava dilekçesine eklenmemesi durumunda açılan davalar usul esasına göre reddedilecek. 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı konuşmada, tasarının işçinin hakkını bir an önce almasına yönelik reform olduğunu kaydederek, “Dava açmadan önce arabulucuya işçi ve işverenin bir kez daha müzakere etme imkanı getirmektedir. Buradaki faydalardan bir tanesi, örneğin yüz bin liralık bir alacak için iki binin üzerinde dava harcı ödenirken hiç bir harç ödemeden bir arabulucu ile ‘benim on lira alacağım var; bir araya geldiğimizde ‘ne kadar alacağız’ denilebilecek. Dolayısıyla bir anlaşma imkanı getiriyor. Hak arama hürriyeti genişletilmektedir” şeklinde konuştu.

 

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı