İş Dünyası

Çalışan Artık Yemeği Yedi İşinden Oldu

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, otelde kat görevlisi olarak çalışan personelin, otelde konaklayanların kapıya koydukları yemeklerden arta kalanları yemesini haklı fesih nedeni saydı.

Habertürk yazarı Yasemin Güneri “Yemek artıklarını ‘yemek’, işten atılma nedeni sayıldı!” başlıklı yazısında, İstanbul’da lüks bir otelde yaşananları anlattı.

İşte o yazı…

İstanbul’da lüks bir otelde kat görevlisi olarak çalışan Hayrettin D., otelde kalan müşterilerin kapı önüne bıraktıkları kahvaltıdan kalanları alıp, kahvaltı yapmak için dolabına koyunca işten atıldı. İşten atılma nedeni de, “İşyeri kurallarına uymamak ve işyerinin saygınlığını zedeleyici davranışlarda bulunmak”…

Yani, müşterilerinin artık yemeklerini otel çalışanının alıp yemesi, iş yerinin saygınlığını zedeleyici davranış kabul edildi.

Hayrettin D. haklı fesihle tazminatsız bir şekilde işten atılınca soluğu mahkemede aldı. Hayrettin D., işten atılmasına neden olan olayla ilgili; dolabında bulunan yiyeceklerin, misafirlerin bıraktığı ve yarısının yenilmiş yiyecekler olduğunu, sabahları kahvaltı verilmediği için kahvaltı olarak bunları yediğini belirtti.

İstanbul 8. İş Mahkemesi’ne dava açan Hayrettin D.’yi hayrete düşürecek bir karar çıktı. Mahkeme, otelde bulunan müşterilerin yemek artıklarını yemek için dolabına koyan işçinin tazminatsız bir şekilde işten atılmasının doğru olduğuna hükmetti.

YARGITAY KARARI BOZDU

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Yargıtay, “Somut olayda, davadaki bilgi ve belgelerden, fesih bildiriminde belirtilen olayların sabit olduğu anlaşılmakta ise de, belirtilen hususlar iş sözleşmesinin derhal ve tazminatsız olarak feshini gerektirecek ağırlıkta olmadığı ancak davalının davacı ile artık çalışması da beklenemeyeceğinden iş sözleşmesinin geçerli sebeple fesih edildiğini kabul etmek gerekir. Hal böyle olmakla birlikte, kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken, feshin haklı sebebe dayandığı gerekçesiyle tazminat talebinin reddi isabetli görülmemiştir” dedi.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin oyçokluğuyla verdiği bozma kararı yeniden İstanbul 8. İş Mahkemesi’ne geldi. İşveren, bozma kararına verdiği yanıtta, hizmet sektöründe çalıştıklarını, işçilerinin her zaman özenli ve dikkatli davranmaları gerektiğini, işe alınan işçilerin bu yönde eğitimden geçirildiğini, işçilerin bu yönde eğitimden geçirildiğini ve sorumluluklarının iş sözleşmesinde ve kendilerine imzalatılan görev tanımında yer aldığını belirtti. İşveren, doğruluk ve sadakatle bağdaşmayan davranışları nedeniyle iş akdinin fesh edildiğini de hatırlattı.

Mahkeme, bozma kararına uymadı ve davanın reddine hükmetti. Gerekçede, “Davacının otel müşterilerinin eşyasını kullanmasının, otele ait olan yiyeceklerin davacı tarafından yetkililerin bilgi ve rızası dışında kendi dolabına alınmasının güven ilişkisine dayalı otel iş yerinde işveren açısından iş akdinin haklı nedenle fesih nedenini oluşturacağı” görüşü savunuldu.

Yerel Mahkeme, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin verdiği karara direnince dosya Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yerel mahkemenin verdiği kararın onanmasına hükmetti.

Oy çokluğuyla alınan kararın gerekçesinin önümüzdeki günlerde yazılacağı ifade edilirken davanın kararı bu yönde emsal oluşturulacak bir sonuca bağlanmış oldu. 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu