İş Dünyası

Esnek Çalışma Pandemi Sonrasında Devam Edecek Mi?

Pandemiyle birlikte şirketler uzaktan ve esnek çalışma modeline geçti. Pandeminin bitmesiyle bu dönem de sona erecek mi?

Covid-19 pandemisi ile birlikte iş hayatındaki çalışma anlayışındaki keskin değişimin ne zaman normale döneceği merak ediliyor. Asıl soru ise ‘Pandemi bittikten sonra esnek çalışma sistemi de sona erecek mi?’

Bu sorunun cevabı İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen “Esnek Çalışma Yönetim Sistemi Geliştirme Projesi” başlığıyla yapılan araştırmada ortaya çıktı. Doç. Dr. İdil Işık tarafından yürütülen “Esnek Çalışma Yönetim Sistemi Geliştirme Projesi” kapsamında yapılan TÜBİTAK’ın destek verdiği araştırmada zaman ve/veya mekân esnekliğiyle çalışma yönetim standartlarını geliştirerek, Türkiye iş yaşamına bir uygulama modeli ve rehberi sunmak hedeflendi. Projenin tüm fazlarında toplam 81 özel sektör ve kamu kurumu ile sektörel sivil toplum örgütü katılımcı oldu.

Araştırmadan çıkan sonuçlar

Araştırmada evden çalışma, uzaktan çalışma, merkezi ofisten başka bir yerde çalışma, başka şehirden ve ülkeden çalışma gibi esnek çalışma modelleri ön plana çıktı.

Araştırmada pandemi öncesine göre işyerinden çalışanların oranı yüzde 39,6 düştü. Mekân esnekliğiyle çalışanların oranı yüzde 35,6 arttı.

Dönüşümlü çalışma nispeten daha az tercih edilen bir uygulama olarak gözlemlendi.

Metal sektöründeki bir işletmenin yöneticisi, şık ve yüksek maliyetli bina yatırımlarından vaz geçileceğini, daha saha odaklı ve butik ofislerin gündeme geleceğini söylüyor.

Şehir sınırlarının kalkmasının ötesine geçen bir uygulama da başka ülkeden çalışma.

Moda sektöründen bir yönetici başka ülkeden çalışma esnekliği hakkında olumlu tutumunu şöyle ifade ediyor: “Mesela şu anda benim İngiltere’deki dokuz tasarımcımın dokuzu da evden çalışıyor. Buraya getirmeme gerek yok; kreatif bir dünya, evden de yapabiliyor.”

Yöneticiler ve çalışanlar arasındaki karşılıklı güven, esnek çalışmadaki ana belirleyiciler arasında altı çizilen bir değer. Güveninin pekiştiricileri arasında ise yöneticilerin çalışanlarına yönelik destekleyici yaklaşımı ve üst yönetimin esnek çalışmaya yönelik olumlu tutumu ile özellikle kriz koşullarında sürece olan hakimiyeti yer alıyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu