İş Dünyası

Geleceğin Meslekleri ve 20 Yıl İçinde Yok Olacak Olanlar

Dünyadaki hızlı gelişimlerle birlikte 20 yıl içinde mesleklerde de değişim yaşanacak. Hangi meslekler öne çıkacak ve hangileri yok olacak?

İş dünyası dünyada yaşanan başta teknolojik değişim olmak üzere, demografik, sosyolojik, iklimsel değişimler nedeniyle yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Kariyer planı yapanlar, iş arayanlar ya da henüz eğitim hayatını sürdürünler için uzmanlar geleceğe yönelik uyarılarda bulunuyorlar. Gelecek 20 yıl içinde yok olacak meslekler ve tam tersi bu süreçte popülerleşecek olanlarla ilgili araştırmalar yapılıyor.

Bazı meslekler önümüzdeki yıllarda yok olacak. Öyle ki bunlar arasında bugünün popüler meslekleri de var. Oxford Üniversitesi 20 yıllık süreç içinde mesleklerde yaşanacak değişim ve ihtiyaca yönelik bir araştırma yaptı.   Araştırmaya göre 20 yıl sonra birçok iş otomatik olarak yapılacak. Taşımacılık, lojistik, ofis ve idari destek gibi işlerin otomasyonla yapılacağı öngörülüyor. Bu zaman diliminde adı sanı daha önce duyulmamış yeni meslekler ortaya çıkacak.

Dahası, hizmet endüstrisindeki meslekler de benzer akıbeti yaşayacak. Yapay zekâ, büyük veri işleme, derin öğrenme konularındaki küçük pürüzler düzeltildiğinde ve işaretlenmiş veriler arttırıldığında mesleklerin otomatikleştirilmesi engellenemeyecek.

Bu yönde sinyaller bugünden verilmiş durumda. Örneğin; hukuk firmaları, belgelerin kopyalarını taramak için giriş düzeyindeki avukatlar yerine, bu zorlu işi daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde doğal dil işlemeyi kullanan yazılımlarla yapıyorlar, derin öğrenme görüntü tanıma araçları, dijital taramalarda deneyimli radyologlar kadar, hatta onlardan daha iyi bir şekilde tümörleri işaretleyebiliyor ve sınıflandırıyor ya da algoritmik olarak optimize eden web siteleri, yatırım portföylerini finansal danışmanların işini görmeye başladı bile.

Gelecekte yok olacak meslekler

Teknolojinin ilerlemesi ve robotların destek elemanı olarak endüstride yer almalarından en çok etkilenmesi beklenen meslek gruplarının başında müşteri hizmetleri temsilcileri gelirken liste şöyle sıralanıyor:

Satış elemanı
Onarım işçileri
Kasiyerler
Kapıcılar
Garsonlar
Nakliyeciler
Muhasebeciler
Sekreterler
Depo görevlileri
Öğretmenler
Araba tamircileri
Güvenlik görevlileri
Aşçılar
Kişisel bakım yardımcıları
Marangozlar
Çocuk bakıcıları
Avukatlar

Geleceğin popüler meslekleri

Bu aşamada gelecek meslekler yazılım konusundan çok bağımsız olamayacak gibi görünüyor. Araştırmalara göre, gelecekte 50 yeni mesleğin gündeme gelmesi olası.

Bu noktada, teknoloji ve bilgisayar bilimleri ile birleşmeyen meslek kalmayacak. Özellikle Robot ile ilgili alt grup meslekler çok yaygınlaşacak.

Veri para yerine geçeceği için Veri dedektifleri, veri yorumlayıcıları, veri ayıklayıcıları olacak.

Drone konuları da ilerleyecek özellikle mahremiyet ve güvenlikle ilgili düzenlemelerden sonra drone programlayıcıları, drone filo yöneticileri olacak.

Kişisel sağlık dijitalleştirilmesi ve insan performansının optimizasyonu da çok önemli bir alan olarak yükselecek.

Yaşlanma karşıtı uygulayıcılar, beyin büyütme uzmanları, gen sekanserleri, epigenetik terapistler, genetik modifikasyon tasarımcıları öne çıkacak.

Yapay zeka çalışmaları sürecek fakat isimleri farklılaşacak.

Blockchain mimarları özellikle karşılıklı güven sağlanmasında ilerleyecek.

3D baskı imalatçıları çok farklı alanlarda kullanılacak.

Başka gezegenlerde asteroit madencileri, füzyon santrali uzmanları, kuantum teknoloji guruları olacağı tahmin ediliyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu