İş Dünyası

Haftalık Çalışma Günü 4’e Düşürülecek Mi?

İş hayatında son yıllarda tartışılan konulardan biri de 'haftalık çalışma günü sayısı'.

Kovid-19 pandemisi ile birlikte çalışma hayatında derin kırılımlar gerçekleşti. Uzaktan ya da hibrit çalışma modelleri iş dünyasında yaygınlaştı. Bu gelişmeler çok tartışılmadan, ihtiyacı hızlı karşılamak için hızlı karar alınarak uygulandı. Ancak son yıllarda pandamı öncesi de bazı ülkelerde tartışılan çalışma gün sayısının azaltılmasına yönelik tartışmalar, pandemi ile birlikte daha sık gündeme geldi.

Bu konuda son gelen haberler ise Belçika’dan… Belçika Federal Hükümeti, haftalık çalışma gününün 4’e düşürülmesini tartışıyor.

Ülkede haftalık çalışma günün 5’ten 4’e düşürülmesi için verilen yasa teklifi ele alınacak. Bu teklif, liberal görüşlü siyasetçiler ve milletvekilleri tarafından yapıldı. Teklifin detayında haftalık çalışma saatinin değişmemesi ancak gün sayısının düşürülmesi yer alıyor.

Teklife göre, sektöre göre 38 veya 40 olan haftalık çalışma saatinin 4 güne yayılması isteniyor. Ülkedeki tartışmada diğer siyasi partiler de haftalık çalışma gününün 4’e indirilmesi teklifine sıcak bakıyor.

Belçika’nın Flaman bölgesindeki Yeşiller Partisinin Başkanı Meyrem Almacı, 4 çalışma günü önerisine desteklediğini açıkladı. Almacı açıklamasında şu ifadeyi kullandı: “Prensipte bu önerinin çalışanların özgürlüğü bakımından iyi olduğunu düşünüyoruz ama tabii karar çalışana bırakılmalı.”

Yeşiller Partisi, ayrıca bir karara varılmadan önce sendikalar ve işverenler dahil tüm sosyal ortakların görüşlerinin alınmasını istedi.

Sosyalist sendikalar ise öneriye karşı çıktı. Sendika temsilcileri, sadece çalışma günlerinin değil, çalışanların iş saatlerinin genel olarak düşürülmesi gerektiğini savundu.

Federal hükümetin teklifin hangi sektörlerde uygulanabileceğini gelecek hafta ele alması bekleniyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu