İş Dünyası

İş Aramaktan Umudunu Kesen Sayısında Rekor Artış

DİSK Araştırma Merkezi'nin yaptığı analize göre iş aramayıp, çalışmaya hazır olanların (ümitsiz ve diğer) sayısı son bir yılda yüzde 84.4 arttı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Avrupa Birliği istatistik ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan raporu analiz etti. Buna göre, Türkiye’de iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı son bir yılda yüzde 84.4 artarak 2020 yılında 4 milyon 219 bin kişiye ulaştı.

Buna göre, Kovid-19 salgını nedeniyle 15-64 yaş aralığındaki işgücüne dahil olmayan nüfus tüm dünyada arttı.

Türkiye ise Avrupa ülkeleri arasında 15-64 yaş aralığındaki işgücüne dahil olmayan nüfusun en fazla olduğu ülke olarak belirlendi.

Rapora göre son yıllarda artış eğiliminde olan ümitsizleri de içinde bulunduran iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısında yükseliş söz konusu.

Rapordaki verilere göre AB ortalamasında 15-64 yaş işgücüne dahil olmayanların oranı 2019 ve 2020 arasında 0.5 puan artarak 2020’de yüzde 27.1 oldu.

Aynı dönemlerde Türkiye’de ise bu oran 3.5 puan artarak yüzde 45.1’e yükseldi.

‘15-64 yaş arası kadınların yüzde 65’i işgücü dışında’

Söz konusu raporda 15-64 yaş arası işgücüne dahil olmaya nüfusun, cinsiyete göre dağılımına bakıldığında Türkiye’de 2020 yılında yüzde 65’lik dilimin işgücü dışında olduğu ifade edildi.

Rapora göre Türkiye, kadınların istihdam dışı kaldığı yüzde 65’lik oranla bu alanda da Avrupa’da birinci konumda.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu