Japonya’da Çalışanlara Uyku Molası

Dünya’nın en çok çalışan iş insanları listesinde üst sıralarda olan Japonya’da iş dünyasının son dönemdeki en önemli konusu işe uyku molası oldu. Birçok şirket çalışanlarının mesai aralarında uyuyabilecekleri ortamları hazırlarlarken uzmanlar ise uyku molalarıyla verimliliğin arttığı görüşünde.

Uykusuzluk sebebiyle ülke ekonomisinin zarar etmesi, hükümeti de harekete geçirdi. Japonya Sağlık Bakanlığı, tüm çalışanların öğleden sonra 30 dakikalık rahat bir uyku molası almasını, “iş gücüne kişisel ve profesyonel faydası olduğu için” desteklediğini açıkladı.

Japon Kyodo Haber Ajansı’na konuşan Nextbeat Yönetim Kurulu üyesi Emiko Sumikawa, “Gün içinde uyumak bir insanın verimliliğini iyi bir diyet ve antrenman kadar yükseltiyor” dedi.

Odaların yalıtımı dışarıdan ses gelmesini engelleyecek şekilde yapıldı ve yataklar konuldu. Uyku getiren çayların demlendiği odalara bilgisayar, cep telefonu gibi elektronik aletleri sokmak yasak.

Bir başka Japon firma da, fazla mesaiye kalmadan evine giderek “makul bir saatte uyuyan çalışanlarına” prim veriyor. 28 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, Japonların ortalama uykusu günde 6 saat 35 dakika. Bu, uluslararası ortalamanın 45 dakika altında.

Finlandiyalılar ortalama 7 saat 45 dakika uyurken, Estonya, Kanada, Belçika, Avusturyave Hollanda’da ortalama uyku saatleri, dünya ortalamasının üzerinde. Bu da, gün içinde insanların üretkenliğinin artmasına yardımcı oluyor. Düğün organizasyonları yapan bir şirket ise günde 6 saatten fazla uyuyan çalışanlarına “puan” veriyor. BBC Türkçe’nin Guardian gazetesinden aktardığı bilgiye göre çalışanlar, puanları biriktirip şirketin kantininden ücretsiz alışveriş yapabiliyor. Cep telefonlarına yükledikleri bir uygulamayla uyudukları saatler ölçülüyor ve bir yılda 3 bin 150 TL’ye denk gelen miktarda puan biriktirebiliyorlar. Az uyku bitkinliği de beraberinde getiriyor. Japonlar uzun süren işe gidiş ve geliş yollarında da sıklıkla uyuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı