İş Dünyası

Kamuda Uzaktan Çalışma Döneminin Detayları Belli Oldu

Tam kapanma tedbirleri dahilinde kamu personeli için uzaktan çalışmaya dair detaylar genelgeyle duyuruldu.

Kamuda uzaktan çalışma döneminin detayları belli oldu. 81 İl valiliğine gönderilen İçişleri Bakanlığı “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi” ile kamuda uzaktan çalışma dönemine dair tüm detaylar açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçileceğini duyurmuştu. Tam kapanma sürecinde milyonlarca memurun merak ettiği detaylar da belli oldu.

İçişleri Bakanlığı, “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi”  ile kamuda uzaktan çalışma dönemine geçildiği bildirildi. Kamuda uzaktan çalışma döneminin detayları da genelgede yer aldı.

Kamuda uzaktan çalışma dönemi

Yayımlanan genelgeye göre kamuda uzaktan çalışma döneminin detayları şöyle:

– Tam kapanma sürecinde sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari personel seviyesine düşülecek (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının yüzde 50’sini aşmayacak ölçüde) şekilde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçilecektir. Bu dönemde;

– Uzaktan ve dönüşümlü çalışmaya tabi kamu personeli, herhangi bir özel muafiyete sahip olmamaları nedeniyle diğer vatandaşların tabi olduğu esaslar haricinde ikametlerinden ayrılmayacak.

– Kamu personeli için görev belgesi düzenlenecek ve görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde muafiyete tabi olacak.

Hangi Sektörler Tam Kapanmadan Muaf Olacak?

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu