İş Dünyası

Lider İletişimi Nasıl Yapılır?

Lider iletişimi kurumlar için neden önemli? Lider iletişimi nasıl yapılmalı?

Lider iletişimi özellikle son yıllarda oldukça popüler bir konu olarak biliniyor. Sosyal medya mecralarının çeşitlenmesiyle firmalar için potansiyel aday ve iş ortakları, kurumlarda çalışan liderlerin profillerini de merak etmeye başladı. Sadece Türkiye’de değil Dünyanın birçok ülkesinde şirketlerde görev alan liderler çeşitli ödüllendirme programları ile birlikte organizasyonlarda öne çıkıyorlar. Gelinen noktada liderlerin imajları da kurumlarla anılmaya başlandı.

Lider iletişimi neden önemli?

Kurumların vizyonu ve misyonu her ne kadar yerleşmiş olsa da, gerek kurumun tepe noktasındaki liderinin, gerekse farklı fonksiyonları yöneten liderlerin vizyonları da kurumun başarısında önemli pay sahibi olabiliyor.

Özellikle bazı spesifik sektörlerde liderin imajı kurum kadar güçlü olabiliyor. Böyle durumlarda liderler en az kurum kadar sektörde takip edilir oluyorlar. Hatta daha da fazlası, önemli kriz anlarında kurumdan yapılan kurumsal bir açıklamadan ziyade kurumun başındaki kişiden yapılacak sosyal medya açıklaması daha fazla merakla beklenebiliyor. Türkiye’de yemeksepeti, Ağaoğlu, Boyner, Filli Boya, Samsung gibi markaların mevcut ve geçmiş dönemlerdeki liderleri sosyal medyada ilgiyle takip edilenler arasında yer almıştı. Sosyal medyada popüler olmanın yanı sıra farklı bir organizasyondan transfer edilen liderler sektördeki bilinirlikleri nedeniyle güven telkin edebiliyorlar. Bazı sektörlerde iyi ekipler sadece o lider için çalıştıkları firmadan diğer bir firmaya bu nedenle geçiş  yapabiliyorlar.

Türkiye’de birçok firmaya “Lider İletişimi” konusunda destek veren TERFİ İç İletişim Ajansı Başkanı Mehmet Onur ile lider iletişimi uygulamalarını konuştuk.

“Lider iletişimi dendiği zaman her ne kadar akla ister istemez şirketin CEO’su gelse de, farklı fonksiyonların liderleri de kurumun imajı için stratejik önem taşıyor. Sosyal medya mecralarında bilhassa Linkedin’de iş dünyası profesyonelleri liderleri yakından takip ediyorlar. Liderlerin toplumsal olaylar karşısındaki tutumları, paylaşımları, açıklamaları, uslupları temsil ettikleri kurumlar hakkında da mesaj olarak algılanabiliyor. Farklı bir yaklaşımla bazı kurumlar iletişimlerini liderler üzerinden bile yönlendirebiliyorlar.” diyen Mehmet Onur lider iletişiminin kurumun başarısında da önemli bir etkiye sahip olduğunun altını çizerek şöyle devam ediyor;

“Geride bıraktığımız dönemde kişisel markalaşmanın ne kadar önem kazandığını hep birlikte gördük. Bu bize önümüzdeki dönemde karizmatik liderlik anlayışıyla ekip yönetiminin yönetim trendleri arasında yerini alacağını gösteriyor. Yani bu yaklaşımı bir yönetim anlayışı olarak da görmek mümkün. Ekip içerisindeki bireyler liderlere duyduğu hayranlıkla onların izinden gidiyorlar. Dolayısıyla kurum değerlerini benimsemiş, iletişimi, iş yapış biçimi ve deneyimi ile ekibine örnek olacak liderler yetkin ekipler oluşturmanın da yöntemlerinden biri haline gelmiş durumda.”

Lider iletişimi nasıl yapılır?

Lider iletişimi sürekli bir iletişim anlayışıyla yapılır. Ana mesajlar ve hedef kitle belirlenerek hedef kitle nezdinde yaratıcı içerik oluşturulur. Söz konusu liderin güçlü yanları belirlenir. Güçlü yanlar üzerinden hedef kitleye istenilen mesajların ulaştırılabilmesi için alternatif mecralar oluşturulur. Bu mecralar her zaman sosyal mecralar olmayabilir. İletişimi kurgularken içten dışa kurgulamak doğru bir yöntemdir.

Lider iletişiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hangileri?

İnsan sosyal bir varlıktır. Her ne kadar bir kişiyle ilgili ön izlenim birkaç saniyede oluşsa da sürekli takip edilen bir kişi, hareketleriyle, yaptıklarıyla, ilgi alanlarıyla, belirli konularda gösterdiği hassasiyetlerle ön plana çıkıp hayranlık uyandırabilir. Lider iletişiminde dikkat edilecek en önemli husus liderin pek çok farklı alanda fikir sahibi olması gerekliliğinin unutulmamasıdır.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu