LinkedIn Kullanıcılarını Sahte Profille Dolandırıyorlar

Zararlı yazılımlarla kişisel verileri çalan bilgisayar korsanlarının yeni hedefi LinkedIn kullanıcıları!

İnternet üzerinden dolandırıcılık yapan ve zararlı yazılımlar yayan siber korsanların yeni hedefi LinkedIn kullanıcıları oldu. Hackerler tuzağa düşürdükleri kullanıcıların hem kişisel verilerini hem de çalıştığı şirketin bilgilerini  çalıyor. Çok sayıda kullanıcının sahte profille dolandırıldığı belirtilirken kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Sahte Profil Kullanıyorlar

İnternet korsanları ilk önce sahte bir LinkedIn hesabı açıyor, hesabın gerçekçi olması içi profili bir işe alım şirketi gibi düzenleme yapıyor, ardından potansiyel kurbanları ile iletişime geçiyorlar. Kurbanların gözünde güven verici bir izlenim oluşturduktan sonra onlara yönelik özel bir iş teklifi sunuyor. Ve mail adresinden iş teklifini atıyor. Kurban gelen maili açtığında gerçekçi görünen ancak sahte bir işe alım sitesine yönlendiriliyor. Maile tıkladığı için bilgisayara otomatik olarak Word belgesi içinde More_egss adlı bir zararlı yazılım iniyor. Ardından virüs tüm şirketin ağına yayılıp bütün bilgileri çalıyor.

Uzmanlar çalışanların maillerine gelen içeriklere daha dikkatli yaklaşmalarını ve güvenli bulmadıkları e-postalara tıklamamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı