İş Dünyası

Memur Ve Memur Emeklisi İçin Hükümetin Zam Teklifi Açıklandı

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin maaş ve aylıklarına önümüzdeki iki yıl için yapılması planlanan zam için hükümetin teklifini açıklandı.

Memur ve memur emeklileri için zam teklifi görüşmeleri başladı. Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin maaş ve aylıklarına önümüzdeki iki yıl için yapılması planlanan zam için hükümetin teklifini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı.

4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri başladı.

Yetkili sendikalar 91 maddelik taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da geçtiğimiz haftalarda sunmuştu. İki konfederasyon, taban aylığa 600 lira seyyanen zam talep ediyor. Taban aylığa artışın ardından kamu görevlilerine ve emeklilere 2022 yılının tamamı için ocak ayından itibaren yüzde 21 zam ve ayrıca yüzde 3 refah payı, 2023 yılı için ise yüzde 17 zam talep ediliyor.

3600 gösterge meselesi çözülmeli

Bakan Bilgin yaptığı açıklamada “3600 gösterge meselesinin çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu meselenin bu sözleşme masasında çözüleceğini düşünüyoruz.” dedi

2022 yılı içerisinde Merkez Bankasının yapmış olduğu enflasyon tahminleri var. Merkez Bankası’nın tek haneli enflasyon hedefi var.

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklif etti.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu