Memur Zammı Belli Oldu

Memurların zam pazarlığında süreç sonuçlandı. İşte memurların maaşlarına alacaklarını zam miktarı.

Uzun süredir devam eden memura zam pazarlığı sonuçlandı. Kamu Heyeti Hakem Kurulu’nun veriği karara göre memurlar ve memur emeklileri 2020 için 4+4, 2021 yılı için 3+3 oranında zam alacak.

Zorlu geçen zam pazarlığında görüşmeler neredeyse tıkanma aşamasına gelmişti. Memur-Sen 2020 ve 2021 yılı için toplam yüzde 20 zam isterken hükumetin teklifi 2020 yılı için 4+4, 2021 yılı için 3+3 şeklinde olmuştu. Hükumetin teklifi yerinde bulmayan Memur-Sen eylem kararı almış ve sürecin tıkanması üzerine taraflar Kamu Heyeti Hakem Kurulu’na gitmişti. Kamu Heyeti Hakem Kurulu’nun verdiği karar sonuçlandı.

Memurların ve memur emeklilerinin 2020 yılı için maaşlarına 4+4, 2021 yılı için 3+3 oranında zam alacağı belirtildi.

Kamu Görevlileri Hakem Heyeti Nedir?

Hükumet ile sendikalar arasında yapılan toplu zam görüşmelerinde bir anlaşma sağlanamaması durumunda devreye girerek son kararı veren yetkili heyettir.  4688 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ve Toplu Sözleşme Kanunu,  Hakem Kurulunu oluşturacak üyelerin 11 kişiden oluşması gerektiğini belirtmektedir. Kurulun üyeleri her dönem içerisinde yeniden seçilir.

Kamu İşveren Heyeti Başkanı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığından görevlendirilecek birer üye heyette yer alıyor. Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkan, Başkan vekili, Başkan Yardımcısı veya Daire Başkanları arasından Bakanlar Kurulunca Başkan olarak seçilecek bir üye yer alıyor. En fazla üyeye sahip konfederasyon tarafından belirlenecek iki, bağlı sendikaların üye sayısı açısından ikinci ve üçüncü sırada bulunan konfederasyonlardan birer üye heyete dahil oluyor.

Üniversitelerin kamu yönetimi, iş hukuku, kamu maliyesi, çalışma ekonomisi, iktisat ve işletme bilim dallarından en az Doçent unvanını taşıyanlar arasından Bakanlar Kurulunca seçilecek bir üye de heyette yer alanlar arasında. Bağlı sendikaların üye sayısı itibarıyla en fazla üyeye sahip konfederasyon tarafından üç, bağlı sendikaların üye sayısı açısından ikinci ve üçüncü sırada bulunan konfederasyonlar tarafından ikişer olmak üzere (d) bendinde belirtilen bilim dallarından en az Doçent unvanını taşımak kaydıyla, önerilecek toplam yedi öğretim üyesi arasından Bakanlar Kurulunca seçilecek bir üye heyete katılıyor. Böylece 11 kişilik olan heyet verdiği kararla zam görüşmelerini sonuçlandırmış oluyor.

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı