İş Dünyası

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

TCMB Para Politika Kurulu faiz kararını açıkladı. Açıklama beklentilere parelel gerçekleşti, TCMB faizi sabit tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) haftalık gösterge repo faizinde piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi. Yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 19,00 olarak kaldı.

Amerika Merkez Bankası (Fed)’in ardından Merkez Bankası da bugün faizleri yüzde 19 düzeyinde sabit tuttu. Kararın ardından dolar/TL, 8,65 sınırından 8,60’lı seviyelere geriledi.

Dün akşam saatlerinde Fed faizleri değiştirmediği kararında faiz artışı için 2023’ü işaret etmesi ve varlık alımlarına devam kararıyla 8,60’ın üzerine çıktıktan sonra bugün de 8,65 civarında seyreden dolar/TL, TCMB’nin kararının ardından ilk aşamada düşüşle tepki verdi.

Merkez Bankası PPK toplantı karar metninde enflasyona dair vurgusunda “Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir” ifadelerine yer verdi. MB’nin metninde “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir” ifadeleri tekrarlandı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu