İş Dünyası

Nike, McDonald’s ve Starbucks’tan Daha Değerli İsim: Jeff Bezos

Jeff Bezos'un kişisel servetinin, Nike, McDonald’s ve Starbucks gibi dev markalardan daha değerli olduğu açıklandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs pandemisi kimi sektörleri olumsuz etkilerde kimi sektörlerin ekonomik olarak yükselmesine neden oldu. Özellikle e-ticaret sektöründeki yükselmeler oldukça arttı ve dünyada bu şirketlerin hisseleri değerlendi. Bu markalardan biri olan e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos; dünyanın en zengin insanları listesinde uzun süredir zirveye oynuyor ve servetini her geçen gün katlıyor.

Ünlü iş adamının kişisel servetinin değeri an itibarıyla Nike, McDonald’s ve Costco gibi pek çok dev şirketin piyasa değerlerini geride bırakmış durumda.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre; Amazon’un hisse senedi fiyatı bu yıl içerisinde %65 arttı ve bu artış, dün itibarıyla Jeff Bezos’un servetinin 186 milyar dolara yükselmesini sağladı. Bezos, şu anda yaklaşık olarak 55,5 milyon Amazon hissesine sahip, ki bu da kendisinin şirketin %11,1’ine sahip olduğu anlamına geliyor. Amazon hisseleri, Bezos’un servetinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Şu anda dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos, kağıt üzerinde 122 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Nike’tan, 143 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan McDonald’s’tan ve 145 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan perakende şirketi Costco’dan daha değerli.

Bezos’un Serveti

  • Ayrıca Bezos; sahip olduğu kişisel servetiyle Oracle (176 milyar dolar), Salesforce (172 milyar dolar), IBM (112 milyar dolar), Starbucks (88 milyar dolar), Goldman Sachs (73 milyar dolar), General Electric (62 milyar dolar) ve Target (60 milyar dolar) gibi pek çok büyük şirketin piyasa değerlerini de geride bırakıyor.
  • Amazon patronu, Dow 30 şirketlerinin 13’ünden ve Nasdaq 100 ve S&P 500’deki hisse senetlerinin %85’inden daha değerli durumda. Bu üç endekste bulunan sadece 30 şirket, Bezos’un kişisel servetinden daha yüksek bir piyasa değerine sahip.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu